Year-By-Year Letterwinners: 1941-1950

Article Image
Courtesy: -
1941
Arbolino, Jack ’42
Bayer, Philip ’42
Demartini, Felix ’43
Ferrarini, Leno ’43
Germann, Kenneth ’43
Governali, Paul ’43
Hanley, Marshall ’42 (M)
Kaczorowski, Emil ’43
Kelleher, John ’43
Lorenz, Will ’42 (M)
Maack, Herbert ’42 (C)
MacMichael, William ’43
Makofske, Raymond ’42
Mcllvennen, R. Stewart ’42
Moriarty, Paul ’42
Rock, Thomas ’44
Ruberti, Theodore ’42
Siegel, Joseph ’43
Sinton, William ’43
Snavely, Donald ’42
Spiegal, Adam ’43
Wood, Thornley ’42
1942
Appel, Otto ’45
Birt, William ‘44
Demartini, Felix ’43
Ferrarini, Leno ’43
Gehrke, Bruce ’48
Germann, Kenneth ’43
Governali, Paul ’43 (C)
Hasselman, Werner ’48
Holden, Wesley ’45
Horvath, Frank ’45
Kasprzak, Donald ’47
Kelleher, John ’43
MacMichael, William ’43
Oliver, Jack ’48
Rock, Thomas ’44
Sinton, William ’43
Spiegal, Adam ’43
Streitfeld, Franklin ’43 (M)
Sutphen, William ’45
1943
Allen, Joseph ’44
Appel, Otto ’45
Arden, Edward ’44
Beall, John ‘44
Caplis, George ’46
DeSantolo, Anthony ’47
Dolan, Robert ’46
Gehrke, Bruce ’48
Gilberg, George ’46
Gorman, Donald
Green, Stanley ’44
Holden, Wesley ’45
Kaleda, William ’47
Kraft, Gilman ’47
Landwehr, George ’45
Little, Frank ’44
McVicar, Walter ’46
Miller, Albert ’47
Moran, Edward ’48
O’Connell, Vincent
Politi, Edmond ’47
Richters, Walter ’44 (M)
Rock, Thomas ’44 (C)
Sandercock, Robert
Shimm, Robert ’45 (M)
Thorsen, Eldor
1944
Appel, Otto ’45
Gilberg, George ’46 (C)
Hall, Joseph
Heller, Robert ’49
Hunter, Leland
Kaleda, William ’47
Knoernschild, Kenneth
Kondratovich, Walter ’48
Lincoln, Robert ’49
Mazziotta, John ’48
McVicar, Walter ’46
Morgan, Wayne
Murchison, Melvin
Shekitka, Eugene ’49
Smith, Stanley ’46
Sniadack, Frank ’48
Stout, Henry
Terry, Howard ’46 (M)
Vallis, George ’48
Van Bellingham, Leon ’50
Venutolo, Anthony ’47
Watts, George
White, Ralph ’51
Wilmont, Donald ’48
1945
Bleasdale, Frederick ’49
Blonder, Howard
Bowers, Robert
Briggs, Henry ’49
Caruso, Andrew ’46
Chesnes, Albert (M)
Cummings, Joseph ’49
Freda, Vincent ’49
Greim, George ’46
Hampton, Clyde ’49
Holdnak, Edward ’49
Kaleda, William ’47
Karas, Joseph ’49
Klemovich, Charles ’49
Kondratovich, Walter ’48
Krause, Bruno
Kusserow, Louis ’49
Ladyko, Emil ’49
Lockwood, William ’49
Nork, John ’49
Olson, Charles ’49
Rossides, Eugene ’49
Smith, Stanley ’46 (C)
Sniadack, Frank ’48
Terry, Howard ’46 (M)
Thompson, Leslie ’47
Venutolo, Anthony ’47
Will, Leonard ’46
1946
Briggs, Henry ’49
Caruso, Andrew ’46
Cestary, Roy ’47
Fitzpatrick, Thomas ’48
Gehrke, Bruce ’48
Hampton, Clyde ’49
Hasselman, Werner ’48
Hast, John ’47
Heller, Robert ’49
Karas, Joseph ’49
Kasprzak, Donald ’47 (C)
Klemovich, Charles ’49
Kusserow, Louis ’49
Ladyko, Emil ’49
Lincoln, Robert ’49
Mazziotta, John ’48
Nork, John ’49
Oliver, Jack ’48
Olson, William ’49
O’Shaughnessy, Henry ’49
Politi, Edmond ’47
Rakowski, Adam ’50
Rossides, Eugene ’49
Sniadack, Frank ’48
Swiacki, William ’48
Thompson, Leslie ’47
Valma, John ’48 (M)
Yablonski, Ventan ’48
1947
Bacauskas, John ’50
Briggs, Henry ’49
Chaky, Emil ‘50
Gehrke, Bruce ’48
Hampton, Clyde ’49
Hasselman, Werner ’48
Kachadurian, Albert ’48
Karas, Joseph ’49
Kisiday, George ’48
Klemovich, Charles ’49
Kusserow, Louis ’49
Levy, Donald ’41
Lincoln, Robert ’49
Mazziotta, John ’48
Moran, Edward ’48
Nork, John ’49
Olson, Charles ’49
O’Shaughnessy, Henry ’49
Rakowski, Adam ’50
Rossides, Eugene ’49
Russell, Robert ’50
Shekitka, Eugene ’49
Swiacki, William ’48
Valma, John ’48
Van Bellingham, Leon ’50
Yablonski, Ventan ’48
1948
Bacauskas, John ’50
Bleasdale, Frederick ’49
Borgess, Ralph ’49
Briggs, Henry ’49
Caponegro, Gabriel ’51
Chaky, Emil ‘50
Grubman, Wallace ’50
Hampton, Clyde ’49
Hawkins, Donald ’49
Klemovich, Charles ’49
Kusserow, Louis ’49
Lockwood, William ’49
McConnell, David ’49
Nork, John ’49
Olson, William ’49
O’Shaughnessy, Henry ’49
Pell, William ’50
Rakowski, Adam ’50
Rossides, Eugene ’49
Schwartz, Arnold ’51 (M)
Shekitka, Eugene ’49
Van Bellingham, Leon ’50
Ward, James ’50
1948 Lightweights
Angelino, Alphonse ’50
Annino, Raymond ’50
Baker, Edward ’51
Beattie, Donald ’51
DeMayo, Michael ’50
Kearns, John ’49
Lorenze, George ’50
Michell, Albert ’49
Palmieri, Aldo ’49
Petrulio, Ernest ’51
Raimondo, Frank ’51
Rix, Lennart ’51
Schmitt, Alois ’50
Schmin Robert ’50
Witzel, John ’49
1949
Audette, Gerald ’53
Bacauskas, John ’50
Berger, David ’50
Bomm, Wesley ’52
Cannon, Alfred ’50
Caponegro, Gabriel ’51
Chaky, Emil ‘50
Coufal, Joseph ’50
Cozzi, Gerard ’52
Federowicz, Thomas ’52
Grubman, Wallace ’50
Hansen, Howard ’52
Kimtis, Donald ’52
Malone, William ’51
McLean, Donald ’51
Neville, John ’51 (M)
Nork, Albert ’51
O’Brien, William ’51
Pell, William ’50
Russell, Robert ’50
Sautter, Melvin ’52
Schwartz, Arnold ’51
Schwegler, Robert ’52
Straka, Edward ’51
Toner, Frank ’52
Tracy, Kermit ’52
Van Bellingham, Leon ’50 (C)
Vitek, Paul ’52
Wagner, John ’52
Wallace, William ’52
Ward, James ’50 (C)
Ward, Leo ’52
White, Ralph ’51
Wynott, Vernon ’52
1949 Lightweights
Annino, Raymond ’50
Baker, Edward ’51
Burgi, Charles
Burr, Richard ’52
Byra, Alfred ’52
Cervieri, Joseph
Coghlin, Edgar
Creighton, Victor
Diamond, Theodore
Hermann, Richard ’51
Lagomarsino, Fred ’52
Lipman, Jack
Lorenze, George ’50
Manchester, Frank
McDaniel, Joseph
Messmer, Everett
Ognibene, Andre ’52
Oplinger, John ’52
Raimondo, Frank ’51
Rix, Lennart ’51
Ross, Donald
Schmitt, Alois ’50
Simonds, Henry
Stricker, Seymour
Walters, Warren ’53
1950
Audette, Gerald ’53
Bomm, Wesley ’52
Bueschen, David ’53
Coufal, Joseph ’50
Dannenman, Richard ’52
Durovich, Michael ’53
Gregorowicz, Ernest ’53
Hansen, Howard ’52
Malone, William ’51
Mason, George ’51
McCullough, Robert ’53
McLean, Donald ’51
Nork, Albert ’51 (C)
O’Brien, William ’51
Ott, Robert ’58
Price, Mitchell ’53
Rapson, Donald ’51 (M)
Schwegler, Robert ’52
Toner, Frank ’52
Trevisano, Donald ’53
Vitek, Paul ’52
Vitone, George ’52
Wagner, John ’52
Wallace, William ’52
Ward, Alfred ’53
Ward, Leo ’52
White, Ralph ’51
Wynott, Vernon ’52
1950 Lightweights
Abplanalp, Harry ’53
Altonin, William ’53
Appell, Robert ’52
Beattie, Donald ’51
Burr, Richard ’52
Byra, Alfred ’52
Coyne, James ’53
Donaghy, Henry ’53
Fow, Ben ’53
Furst, Stephen ’53
Gleckler, Robert ’53
Herman, Irvin ’52
Hermann, Richard ’51
Lagomarsino, Fred ’52
Lichtman, Robert ’52
Meloni, Edward ’53
Miller, Ira ’51
Milowe, Irwin ’53
Ognibene, Andre ’52
Oplinger, John ’52
Owen, William ’53
Rix, Lennart ’51
Schwartz, Howard ’52
Simler, Richard ’53
Stricker, Seymour (M)
Sweeney, William ’51
Tartanian, Charles ’53
Walters, Warren ’53
More Headlines
LION VIDEO Launch Player
Watch Columbia On ILDN