Year-By-Year Letterwinners: 1925-1940

Article Image
Courtesy: -
1925
Aulick, Walidmar ’26
Brady, Jerome ’28
Furey, Ralph ’28
Kerrigan, Thomas ’28
Kirchmyer, Raymond ’26
Madden, William ’28
Norris, E.M. ’28
Pease, George ’26 (C)
Raphael, Martin ’26
Rawalt, C. Otis ’26 (M)
Reynolds, James ’28
Schimititsch, Stephen ’26
Sesit, Myron ’27
Shaw, Paul ’27
Wiberg, Kaleb ’26
Williams, William ’28
Zegri, Ferdinand ’26
1926
Adler, William ’28
Brady, Jerome ’28
Cornell, Francis ’27
Cuneo, Ernest
Davenport, Horace ’29
French, George ’28
Furey, Ralph ’28
Greene, E.P. ’27 (M)
Hyde, Arthur ’26
Kaplan, Harry ’28
Kerrigan, Thomas ’28
Kumpf, Henry ’29
Madden, William ’28 (C)
Norris, E.M. ’28
Reynolds, James ’28
Rieger, Fred
Sesit, Myron ’27
Shaw, Paul ’27
Wagner, Ray ’26
Wiley, Roderic ’26
1927
Adler, William ’28
Alkoff, Jules
Bleeker, Malcolm ’30
Buser, W. Behney ’30
Campbell, James ’30
Cornell, Francis ’27
Cuneo, Ernest
Davenport, Horace ’29
Furey, Ralph ’28 (C)
Hamilton, Robert ’29
Hanley, Raymond
Hollowell, E.L. ’28 (M)
Kaplan, Harry ’28
Kerrigan, Thomas ’28
Kumpf, Henry ’29
Lambart, Eric ’29
Madden, William ’28
Reynolds, James ’28
Rieger, Fred
Williams, Kenneth ’28
1928
Adler, William ’28 (C)
Ashman, Hyman
Bleeker, Malcolm ’30
Campbell, James ’30
Costigan, George ’31
Davenport, Horace ’29
Green, Joseph ’28
Hamilton, Robert ’29
Hanley, Raymond
Kliegman, Jacob ’29
Kumpf, Henry ’29
Liflander, E. Philip
Makser, William
Rousselot, Harold ’29 (M)
Scott, Henry Harrison ’31
Sheridan, James
Stanczyk, Joseph ’31
Tassi, Edward ’29
Tys, Remy ’30
1929
Banigan, George (M)
Banko, August ’32
Bleeker, Malcolm ’30
Buser, W. Behney ’30
Campbell, James ’30
Carlsten, Earle ’29
Edling, Edward ’32
Hall, Edward ’32
Hewitt, Ralph ’32
Hill, Arthur ’29
Japar, Romeo ’31
Joyce, Charles ’30
Liflander, E. Philip
McDuffee, William ’32
Mosser, J. Donald ’32
Reilly, Thomas ’31
Scott, Henry Harrison ’31
Stanczyk, Joseph ’31
Triska, Alfred ’31
Tys, Remy ’30
Van Voorhees, Stuart ’32
Weinstock, Edward ’32
1930
Allan, William ’32
Banko, August ’32
Barber, Lewis
Cadogan, Lawrence ’32
Dougall, Bernard (M)
Edling, Edward ’32
Ganzle, Carl ’31
Gulbransen, Haakon ’39
Hall, Edward ’32
Hewitt, Ralph ’32
Hodupp, Jay ’32
Japar, Romeo ’31
Lippoth, Robert ’33
McDuffee, William ’32
Mosser, J. Donald ’32
Nobilette, Frank ’32
Rivero, Manuel ’33
Scott, Henry Harrison ’31
Sheridan, James
Sherwood, George ’33
Stanczyk, Joseph ’31 (C)
Tys, Remy ’30
Van Voorhees, Stuart ’32
Weinstock, Edward ’32
Wolkind, Harold ’32
1931
Dzamba, Stephen ’34
Edling, Edward ’32
Grenda, Stephen ’33
Hall, Edward ’32
Hewitt, Ralph ’32 (C)
Hodupp, Jay ’32
Linehan, Joseph ’34
Matal, Anthony ’34
McDuffee, William ’32
Migliore, Giacomo ’34
Montgomery, Clifford ’34
Mosser, J. Donald ’32
Rivero, Manuel ’33
Schwartz, Otto ’34
Scully, Leonard ’32 (M)
Sherwood, George ’33
Van Voorhees, Stuart ’32
Weinstock, Edward ’32
Wilder, Newell ’34
1932
Brominski, Edward ’35
Chippendale, Frank ’35
Dzamba, Stephen ’34
Ferrara, Joseph ’35
Grenda, Stephen ’33 (C)
Gross, Harry ’33 (M)
Linehan, Joseph ’34
Lippoth, Robert ’33
Matal, Anthony ’34
McDowell, Owen ’34
Migliore, Giacomo ’34
Montgomery, Clifford ’34
Nobilette, Frank ’32
Richavich, Joseph ’35
Rivero, Manuel ’33
Schwartz, Otto ’34
Sherwood, George ’33
Sykes, Macrae ’33
Wilder, Newell ’34
Wuerz, Robert ’35
1933
Barabas, Alfred ’36
Brominski, Edward ’35
Chase, Harry ’35
Chippendale, Frank ’35
Davis, James ’36
Dzamba, Stephen ’34
Ferrara, Joseph ’35
Jackel, Paul ’35
King, Edward ’35
Linehan, Joseph ’34
Maniaci, Samuel ’35
Marshall, Edwin ’34 (M)
Matal, Anthony ’34
McDowell, Owen ’34
Montgomery, Clifford ’34 (C)
Nevel, William ’35
Palenchar, Joseph ’34
Pinckney, J. Lawrence ’35
Schwartz, Otto ’34
Tomb, Thomas ’35
Wilder, Newell ’34
1934
Barabas, Alfred ’36
Brominski, Edward ’35 (C)
Chase, Harry ’35
Chippendale, Frank ’35
Coviello, Joseph ’37
Davis, James ’36
Demshar, Michael ’35
Ferrara, Joseph ’35 (C)
Furey, Edmund ’36
Hudasky, John ’37
Jackel, Paul ’35
Ketchum, Chadwick ’35
King, Edward ’35
King, Francis ’35
Maniaci, Samuel ’35
Meighan, Hunter ’35 (M)
Nevel, William ’35
Richavich, Joseph ’35
Tomb, Thomas ’35
Vollmer, Joseph ’37
Wuerz, Robert ’35
1935
Barabas, Alfred ’36 (C)
Bateman, John ’38
Bonom, Oscar ’38
Checkovich, Andrew ’36
Coviello, Joseph ’37
Davis, James ’36
Foster, Richard ’37
Furey, Edmund ’36
Furey, George ’37
Hersey, Glenwood ’38
Hudasky, John ’37
Jochum, Henry ’36
Kerrigan, Gerard ’35
Klingensmith, Floyd ’38
Mareski, Anthony ’37
Maroon, Sam ’37
McMahon, John ’38
Pistolas, Nicholas ’38
Saffa, George ’37
Schulze, Hubert ’38
Sitterley, William ’36 (M)
Vollmer, Joseph ’37
Westphal, Howard ’38
Zielinski, Charles ’38
1936
Bateman, John ’38
Bonom, Oscar ’38
Corey, William ’39
Coviello, Joseph ’37 (C)
Foster, Richard ’37
Furey, George ’37 (C)
Hersey, Glenwood ’38
Hudasky, John ’37
Luckman, Sidney ’39
Maroon, Sam ’37
Pistolas, Nicholas ’38
Radvilas, Arthur ’39
Ragsdale, William ’37 (M)
Ream, Harry ’37
Schulze, Hubert ’38
Seidel, Gerhard ’39
Siegal, John ’39
Taylor, Robert ’39
Tucker, Lyman ’37
Vollmer, Joseph ’37
Waldo, Arthur ’38
Westphal, Howard ’38
1937
Bateman, John ’38 (C)
Bonom, Oscar ’38
Corey, William ’39
Gutendorf, Vincent ’40
Herpers, Richard ’38 (M)
Hersey, Glenwood ’38
Luckman, Sidney ’39
McMahon, John ’38
Naylor, John ’40
Pistolas, Nicholas ’38
Radvilas, Arthur ’39
Schulze, Hubert ’38
Seidel, Gerhard ’39
Siegal, John ’39
Snavely, Cloyd ’39
Sposato, Francis ’40
Stanczyk, Edward ’38
Stulgaitis, Francis ’40
Sweeney, Bernard ’40
Taylor, Robert ’39
Van Buren, Henry ’38 (M)
Waldo, Arthur ’38
Westphal, Howard ’38
1938
Armstrong, Thomas ’39 (M)
Benedetti, Joseph ’39
Corey, William ’39
Gallagher, Thomas ’41
Gutendorf, Vincent ’40
Kinsella, Harry ’40
Kolisch, J. Pierre ’39 (M)
Luckman, Sidney ’39
Muldoon, Lenox ’39
Naylor, John ’40
Radvilas, Arthur ’39
Seidel, Gerhard ’39
Siegal, John ’39
Snavely, Cloyd ’39
Stanczyk, Leslie ’41
Stickel, William ’39
Stoltz, Robert ’40
Stulgaitis, Francis ’40
Sweeney, Bernard ’40
Taylor, Robert ’39
1939
Barber, Hugh ’41
Bartolf, Joseph ’40
De Augustinis, August ’41
Dixon, James ’40
Frank, James ’41
Gallagher, Thomas ’41
Gutendorf, Vincent ’40
Kennedy, Regis ’40
Kinsella, Harry ’40
Lutton, George ’40 (M)
Maack, Herbert ’42
Mclntyre, Justin ’41
Naylor, John ’40
Ruberti, Theodore ’42
Snavely, Donald ’42
Sposato, Francis ’40
Stanczyk, Leslie ’41
Stoltz, Robert ’40
Stulgaitis, Francis ’40 (C)
Sweeney, Bernard ’40
West, Howard ’40 (M)
Will, Leonard ’46
Wood, Thornley ’42
1940
Andres, John ’41 (M)
Barber, Hugh ’41 (C)
Bayer, Philip ’42
De Augustinis, August ’41
Demartini, Felix ’43
Diehl, Valentine ’41
Frank, James ’41
Gallagher, Thomas ’41
Germann, Kenneth ’43
Governali, Paul ’43
Maack, Herbert ’42
Makofske, Raymond ’42
Mcllvennen, R.  Stewart ’42
Mclntyre, Justin ’41
Schenck, Mills ’41 (M)
Shanahan, William ’41
Siegel, Joseph ’43
Snavely, Donald ’42
Spiegal, Adam ’43
Stanczyk, Leslie ’41
Will, Leonard ’46
Wood, Thornley ’42
More Headlines
LION VIDEO Launch Player
Watch Columbia On ILDN