FloArena | Navy Classic Brackets | NYS Championships Results

ANNAPOLIS, Md.
- Columbia's Garrett Ryan, Jacob Macalolooy, and Tyrel White all placed at today's Navy Classic in Annapolis, Maryland.

After posting a title last weekend at the Binghamton Open, Ryan claimed second place today, winning three matches before dropping the final bout. The senior topped Purdue's Jacob Aven in the opener, 8-1, before scoring 10 points in his next two matches, a 10-2 defeat of Austin Faunce (Navy), and a 10-3 win over Zack Parker (Ohio). In a rematch of the University Nationals Final from this summer against Michael Hughes, the Hofstra heavyweight got the better of Ryan, claiming a 4-0 win for the title.

Macalolooy tallied three wins, including a third round pin against Benjamin Barton from Campbell, setting up a semifinal match with American’s Michael Sprague. Macalolooy led 1-0 at the start of the third, but a reversal at the beginning of the period and riding time helped Sprague advance to the final with a 3-2 decision. In the third place match, the Columbia senior dominated Old Dominion’s Kenan Carter, picking up a major decision in the 14-2 win.

White also found himself in the third place match, after going 2-2 on the day. The senior took home a 10-4 win against Princeton’s Dale Tiongson in the opener, followed by a 2-0 decision against Matt McGillick from The Citadel to move on to the semifinal. White took down Bucknell’s Nick Stephani in the opening seconds, but was pinned later in the period to move on to the third pace match, where he was topped by ODU’s Sheldon Wright, 3-1.

The following day at the New York State Championships hosted by Cornell on Sunday, Columbia put up four placewinners en route to an 11th place team finish.

Christian Briody and Val Miele both found the podium at 141, as the pair won three matches each to take seventh and eighth, respectively. At 197, Matt Doggett gave Columbia 15 team points behind three falls, before claiming a sixth place finish, while Donny Donnelly was eighth at 174 pounds with a tech fall and a major decision on the day.

Navy Classic Results

125Spencer Good
L, 25-10 vs. Elijah Oliver (Indiana)
L, 11-7 vs. Coleton Chase (Ohio) 

133Alec Kelly
W, 6-1 vs. David Campbell (Bucknell)
L, 13-5 vs. Hunter Kosco (Brown)
W, Fall (1:37) vs. Andy Szalwinski (The Citadel)
L, 8-4 vs. Anthony Tutolo (Kent State) 

133Chris Scorese
L, Fall (1:56) vs. Garrett Pepple (Indiana)
W, 16-0 vs. Harry Feuer (Kent State)
L, 12-5 vs. Garrett Clifford (American) 

141JP Ascolese
L, 6-3 vs. Kyle Trybus (Navy)
W, 14-3 vs. Ethan Phillips (The Citadel)
L, Fall (6:17) vs. Tim Ambacher (Delaware Valley) 

149Jacob Macalolooy (3rd Place)
W, 10-7 vs. Austin Holmes (Indiana)
W, 5-4 vs. Zack Krause (Brown)
W, Fall (6:06) vs. Benjamin Barton (Campbell)
L, 3-2 vs. Michael Sprague (American)
W, 14-2 vs. Kenan Carter (Old Dominion) 

149Will Kui
L, Fall (3:47) vs. Ryan Burkert (Hofstra)
L, Fall (4:07) vs. Connor Noonan (Oregon State) 

157Tyler Zimmer
L, 8-1 vs. Mike D’angelo (Princeton)
W, 6-1 vs. Rodney Williams (Oregon State)
L, 7-4 vs. Casey Cowan (Navy)

165Max Elling
L, 23-4 vs. Jonathan Schleifer (Princeton)
W, Fall (1:19) vs. Colin Shannon (American)
W, Fall (4:54) vs. Brendan May (George Mason)
L, 5-1 vs. Jacob Morrissey (Purdue) 

165Laurence Kosoy
L, 11-2 vs. Quentin Perez (Campbell)
L, 8-3 vs. DJ Hollingshead (Bucknell)

174Tyrel White (4th)    
W, Dale Tiongson (Princeton), 10-4
W, Matt McGillick (The Citadel), 2-0
W, Nick Stephani (Bucknell), 6-1
L, Devin Skatzka (Indiana), Fall (2:14)
L, Sheldon Wright (Old Dominion), 3-1

184Andrew Psomas
L, 8-0 vs. Max Lyon (Purdue)
W, 8-4 vs. Spencer Irick (Indiana)
L, 7-4 vs. Antonio Agee (Old Dominion)

184Anthony Piscopo
W, 3-1 vs. Philip Stolfi (George Mason)
L, 10-2 vs. Drew Phipps (Bucknell)
L, 14-3 vs. Luke Funck (Campbell)

197Michael Bulkin
L, Fall vs. Garrett Hoffman (Bucknell)
L, 9-2 vs. John D’Agostino (Old Dominion)

HWTGarrett Ryan
W, 8-1 vs. Jacob Aven (Purdue)
W, 10-2 vs. Austin Faunce (Navy)
W, 10-3 vs. Zack Parker (Ohio)
L, 4-0 vs. Michael Hughes (Hofstra)

New York State Championships Results

141Christian Briody (7th)
W, Fall (:56) vs. Patrick Carroll (SUNY Ulster)
W, 6-3 vs. Ahken Chu (Oneonta State)
L, Fall (2:26) vs. Yianni Diakomibalis (Cornell)
W, 5-4 vs. Dane Heberlein (Binghamton)
L, Fall (3:35) vs. Matt Swanson (Binghamton) 

141Val Miele (8th)
L, 1-0 vs. Griffin Higginbotham (Cornell)
W, 12-0 vs. Dean Raymond (Oneonta State)
W, Fall (1:04) vs. Alex Puglio (Merchant Marine)
W, 6-4 vs. Anthony Messina (Oneonta State)

149Sam Ward
L, 9-3 vs. Rami Pellumbi (Cornell)
W, 7-1 vs. John Riena (Niagara CC)
L, 16-0 vs. Sean Peacock (Brockport State)

149Riley Jacops
W, 4-2 vs. Tyler Brazinski (Oneonta State)
L, Fall (1:45) vs. Chris Schoenherr (Cornell)
W, 8-3 vs. Anthony Palmiotto (Finger Lakes)
L, 1-0 vs. Zach Stedeford (RIT)

165AJ Meyers
L, 2-1 (SV-1) vs. Aiden Monteverdi (Binghamton)
W, Fall (2:04) vs. Jakob Warner (RIT)
W, Fall (6:58) vs. Jaelen Jean (Niagara CC)
W, 5-4 vs. Colby Hall (RIT)
L, 18-1 vs. Owen Brown (Army Prep) 

165Grant Fetchet
W, 11-2 vs. Jakob Warner (RIT)
L, Fall (2:26) vs. Jonah Barley (Cornell)
L, 6-5 vs. Eric Fasnacht (Buffalo) 

174Donny Donnelly (8th)
W, 19-1 vs. Nick Vogel (Ithaca)
W, 11-4 vs. Cameron Page (Jamestown CC)
L, 18-6 vs. Michael Abidin (Nassau CC)
W, 22-10 vs. Alex Melikian (Binghamton)
L, 8-4 Cameron Page (Jamestown CC) 

184Blake Williams
W, 9-6 vs. Joe Cutugno (RIT)
W, Fall (2:22) vs. Frank Ochoa-Cincotta (SUNY Ulster)
L, 17-0 vs. Jake Ashcraft (Ithaca)

184Brian Bonino
L, 3-1 (SV-1) vs. Jack Brown (Army Prep)
L, 5-2 vs. Logan Rill (Buffalo) 

197Matt Doggett (6th)
W, Fall (3:46) vs. Eugene Latson (Niagara CC)
W, Fall (4:15) vs. Joe Monteleone (RIT)
L, 18-2 vs. Ben Darmstadt (Cornell)
W, Fall (2:19) vs. Dymir Davis-Carruth (Ithaca)
W, 3-2 vs. Peter Pietri (Oneonta State)
L, 3-2 vs. Jack La Corte (NYU)

HWTDaniel Herman
W, Fall (1:59) vs. Chris St. Denny (RIT)
L, 4-1 vs. Ian James (Buffalo)
W, 5-1 vs. Jake Peru (Binghamton)
W, 2-0 vs. Jacob Lill (NYU)
L, 8-2 vs. Sam Weinger (unattached)