NEW YORK—Columbia University Athletics recognized 326 Dean’s List and 55 student-athletes for achieving a perfect 4.0 term grade point average at its 20th annual Academic Achievement Luncheon last Tuesday at Low Library. Both totals represent the highest number of Columbia student-athletes honored in each category over the last five years.

 

Hosted by Columbia Athletics’ Office of Enrichment Services, the 2018 Academic Achievement Luncheon brought together student-athlete honorees, coaches, parents, department staff, University constituents and alumni guests for a special recognition of the academic excellence achieved by Columbia student-athletes.

 

The event featured a total of 326 student-athletes from all 31 varsity sports programs and four undergraduate colleges that achieved Dean’s List status. That list is below. In addition, the event also honored 55 student-athletes who achieved a 4.0 term grade point average. All student-athletes honored at the event represented the spring 2017 and fall 2017 semesters.

 

"This is such a special event for our Department and the University,” Columbia University Associate Athletics Director for Enrichment Services Jessica De Palo said. “It is important to recognize the hard work and outstanding academic accomplishments of our student athletes who not only excel athletically, but who also value academic excellence.”

 

COLUMBIA’S 2017 4.0 CLUB HONOREES

 

Class of 2017

Justin Aimonetti CC Football

Erica Glaser CC Women's Rowing

Elijah Granet GS Men's Fencing

Zoe Jacobs CC Volleyball

TrudiAnn Patrick BC Women's Swimming & Diving

Katherine Ruesterholz CC Field Hockey

Skyler Samuelson BC Women's Rowing

Mert Selamet SEAS Men's Golf

Samantha Siler CC Women's Cross Country/Track & Field

Devon Towell CC Women's Cross Country/Track & Field

Judy Zhou CC Archery

 

Class of 2018

Kelsey Ables CC Women's Swimming & Diving

Kathryn Cavallo CC Lacrosse

Colin Conroy CC Lightweight Rowing

Zachary Dansby SEAS Football

Turner DeMuth CC Football

Patrick Denny CC Football

Virginia Fatt BC Women's Rowing

Jeffrey Hou CC Lightweight Rowing

Danya Hu CC Women's Fencing

Benjamin Landis CC Lightweight Rowing

Anja Malesevic CC Volleyball

Erin Melly CC Women's Cross Country/Track & Field

Jayden Pantel CC Men's Swimming & Diving

Nicole Papsco CC Women's Swimming & Diving

Christopher Schroer CC Football

Abigail Sharkey CC Women's Cross Country/Track & Field

Reid Stables CC Football

Liam Talty CC Football

Mitchell Tuckerman CC Men's Cross Country/Track & Field

 

Class of 2019

Emily Acker CC Women's Cross Country/Track & Field

Sarah Elston CC Women's Basketball

Anne Fanta CC Women's Cross Country/Track & Field

Elise Gout CC Women's Fencing

Pearce Kieser CC Men's Swimming & Diving

Yudi Liu BC Lightweight Rowing

Sarah Nick SEAS Lacrosse

Pierce Pomykal CC Men's Soccer

Maureen Rakovec CC Women's Swimming & Diving

Brooks Ralph SEAS Lightweight Rowing

Madeleine Stuzin CC Lacrosse

John Turchetta SEAS Men's Tennis

 

Class of 2020

Maaike Blindenbach SEAS Field Hockey

Nicole Cerulli BC Women's Soccer

Tara Dugel CC Women's Squash

Elisa Fang SEAS Women's Swimming & Diving

Carolyn Mann CC Lacrosse

Genevieve Soltesz SEAS Softball

Sophia Strachan CC Archery

Matthew Swain CC Men's Soccer

Nancy Thomas SEAS Women's Rowing

William West SEAS Baseball

 

Class of 2021

Cayla Davis CC Women's Soccer

Youn Sung Kim CC Men's Golf

Helen Sayegh CC Field Hockey

 

COLUMBIA DEAN’S LIST HONOREES

 

Archery

Bianca Cristina Gotuaco SEAS 2019

Jenny Han CC 2018

Alexis Heller CC 2018

Courtney Heller CC 2021

Stephanie Kim CC 2018

Sophia Strachan CC 2020

Deborah Teo CC 2021

 

Baseball

Zachary Bahm CC 2018

Harrisen Egly SEAS 2018

Mark Flynn CC 2018

Jonathan Harlan CC 2020

Matthew Karo SEAS 2018

Leo Pollack CC 2020

Lane Robinette CC 2018

Patrick Stanton SEAS 2019

William West SEAS 2020

 

Women’s Basketball

Sarah Elston CC 2019

Camille Zimmerman CC 2018

 

Men’s Basketball

Luke Bolster CC 2021

Jeffrey Coby CC 2017

Jacob Killingsworth CC 2020

Christopher McComber CC 2017

Lukas Meisner CC 2019

 

Women’s Fencing

Sylvie Binder CC 2021

Maria Chart SEAS 2021

Elise Gout CC 2019

Danya Hu CC 2018

Violet Nell Michel CC 2020

Ester Schreiber BC 2020

Ilana Solomon CC 2019

Amy Tong CC 2018

Giana Vierheller SEAS 2020

 

Men’s Fencing

John Avendano CC 2018

Maciej Biernacki SEAS 2017

Calvin Liang CC 2019

Julian Maldonado CC 2021

James Sands SEAS 2018

Sacha Schouker CC 2020

Nolen Scruggs CC 2019

Leonard Walker CC 2020

Albert Zhang CC 2019

 

Field Hockey

Maaike Blindenbach SEAS 2020

Danielle Buttinger CC 2019

Katherine Cavanaugh SEAS 2019

Alexa Conomikes CC 2021

Lauren Crane CC 2018

Kathleen Dempsey CC 2019

Maeve Doherty CC 2018

Whitney Hartstone CC 2018

Katherine Koester CC 2019

Kelly McCarthy CC 2020

Taylor Mills CC 2017

Emily Pedrick CC 2021

Rebecca Pope CC 2018

Katherine Ruesterholz CC 2017

Helen Sayegh CC 2021

Michelle Thompson SEAS 2018

Caroline Trimble SEAS 2017

 

Football

Luke Adams CC 2021

Justin Aimonetti CC 2017

Christian Boujaoude CC 2020

Kyle Castner CC 2019

Parker Coogan CC 2020

Zach Dansby SEAS 2018

Dillon Davis CC 2021

Turner DeMuth CC 2018

Patrick Denny CC 2018

Tre Gabriel CC 2019

Ryan Gilbert CC 2019

LinDon Harris CC 2020

Connor Heeb CC 2018

Anders Hill CC 2018

Alexander Holme CC 2018

Tyler Holmes CC 2018

John Hunton CC 2017

Lord Hyeamang CC 2018

Cole McDonough CC 2019

Oren Milstein CC 2020

Van Neils CC 2020

Kendall Pace CC 2017

Matthew Panton CC 2017

William Peoples CC 2017

Gianmarco Rea CC 2017

Chris Schroer CC 2018

Reid Stables CC 2018

Liam Talty CC 2018

Parker Tobia CC 2018

Ian Tyler CC 2018

Sean White CC 2019

Blake Wooden CC 2021

 

Men’s Golf

Arjuna Anday CC 2017

Christopher Chu CC 2017

Youn Sung Kim CC 2021

Tharusyan Pillay CC 2017

John Robertson CC 2021

Daniel Terrell CC 2021

 

Lacrosse

Katharine Berdy CC 2019

Kathryn Cavallo CC 2018

Kelsey Gedin CC 2018

Sarah Goode CC 2018

Caroline Joy CC 2017

Nicole Kalamaras CC 2018

Victoria Kalamaras CC 2018

Carolyn Mann CC 2020

Emily Manville CC 2019

Isobel Miles CC 2021

Sarah Nick SEAS 2019

Laine Parsons CC 2019

Nancy Quinn CC 2017

Abigail Roberts CC 2020

Regan Steed CC 2020

Madeleine Stuzin CC 2019

Caroline Thompson CC 2020

 

Women’s Rowing

Christy Abraham CC 2019

Kayla Abrams CC 2021

Anna Beshlian BC 2020

Giovanna Crozier-Fitzgerald CC 2017

Maggie DeVlieger CC 2017

Virginia Fatt BC 2018

Erica Glaser CC 2017

Caprice Herjavec BC 2020

Caroline Herriman CC 2018

Ivy Huang SEAS 2018

Hannah Juge CC 2018

Caroline Kaplan CC 2018

Oriana Marcial CC 2018

Ruba Nadar BC 2021

Antigone Ntagkounakis CC 2021

Laurel Quinones SEAS 2020

Skyler Samuelson BC 2017

Nina Tang BC 2020

Nancy Thomas SEAS 2020

Astrid Walker-Stewart CC 2020

 

Heavyweight Rowing

Stuart Buck GS 2019

Kirill Buskirk CC 2020

Kyle Fram SEAS 2020

Claire Hall-Tipping BC 2020

Alexander Hedge CC 2019

Caroline Hurley CC 2019

Alexander Kutner CC 2020

Thomas Mortimer CC 2021

Peter Richards CC 2018

Nicholas Rizzo Savas CC 2019

William Ryan SEAS 2021

William Taylor CC 2018

Benjamin Tilden CC 2019

Aris Togias CC 2018

Maxim Zwarycz CC 2018

 

Lightweight Rowing

Maxwell Amsterdam CC 2021

Jenson Carlgren CC 2019

Owen Cordaro CC 2021

Carlyn Dougherty CC 2018

Lorenzo Frati CC 2019

Jorge Gonzalez Rey CC 2020

Francois Gouws CC 2019

Jeffrey Hou CC 2018

Spencer James CC 2020

Sebastian Krappe CC 2019

Benjamin Landis CC 2018

Yudi Liu BC 2019

Alexander Milewski SEAS 2020

Brooks Ralph SEAS 2019

John Robison CC 2021

Valentina Rojas-Posada BC 2021

James Stewart CC 2020

Isabella Zionts BC 2019

 

Women’s Soccer

Rachel Alexander SEAS 2019

Juliet Allen CC 2021

Natalie Ambrose CC 2018

Emma Anderson CC 2019

Nicole Cerulli BC 2020

Cayla Davis CC 2021

Amalya Johnson CC 2020

Emily Koe CC 2020

Adriana Kuryla CC 2020

Holly Neshat CC 2018

Natalie Neshat CC 2018

Bailey Peacock CC 2020

Samantha Slusher CC 2021

Grace Taylor CC 2017

Madeline Temares SEAS 2020

Grace Wall CC 2021

Sophie Whitehouse CC 2019

 

Men’s Soccer

Francisco Agrest CC 2018

Dylan Castanheira CC 2018

Eric Chang SEAS 2020

Samuel Hatem CC 2021

Gil Hong CC 2018

Rory Madigan CC 2020

Zachary Morant CC 2018

Pierce Pomykal CC 2019

Carter Richardson CC 2019

Spiros Stamoulis CC 2021

Matthew Swain CC 2020

 

Women’s Squash

Adele Bernhard BC 2018

Tara Dugel CC 2020

Adaline Fulton CC 2018

Olivia Horwitz CC 2020

Amaya Kothari BC 2020

Julia Masch CC 2021

Madlen O'Connor CC 2019

Maya Patel SEAS 2017

Pallavi Sreedhar CC 2021

Colette Sultana CC 2017

 

Men’s Squash

Sambhav Anand SEAS 2020

Zain Athar CC 2021

Hyun Woo Choi CC 2017

Robin Mann CC 2020

Carter Robitaille CC 2019

Arhum Saleem CC 2018

Kevin Staples CC 2017

Rishi Tandon SEAS 2017

 

Women’s Swimming & Diving

Kelsey Ables CC 2018

Mary Ashby CC 2019

Brooke Bernardin CC 2018

Elisa Fang SEAS 2020

Celia Frick CC 2017

Jamie Lee CC 2021

Arianna Noya BC 2019

Nicole Papsco CC 2018

Allyssa Phelps CC 2021

Maureen Rakovec CC 2019

Audrey Richter CC 2020

Jennifer Shahar CC 2017

Stefanie Ting CC 2021

Emily Wang CC 2021

Helen Wojdylo CC 2020

Lilly Yi CC 2021

Lisa Zhang CC 2020

 

Men’s Swimming & Diving

Christopher Aoun SEAS 2020

Shane Brett CC 2019

Erek Cox SEAS 2020

Kevin Dang CC 2020

James DelGado SEAS 2017

Connor Fraser CC 2017

Kevin Fulton CC 2019

Pearce Kieser CC 2019

Shinya Kondo SEAS 2020

Junhe Li CC 2017

Nianguo Liu CC 2020

Eric Ng CC 2019

Jayden Pantel CC 2018

Zachary Pear CC 2020

Joseph Skimmons SEAS 2020

Jack Smith CC 2019

Brian Tsau SEAS 2019

Alexander Walker SEAS 2020

Michal Zyla CC 2018

 

Softball

Maura Lynch CC 2018

Nina Mandracchia CC 2018

Madeline Meier SEAS 2021

Maria Pagane CC 2021

Olivia Parker CC 2018

Genevieve Soltesz SEAS 2020

Amber Swinarski CC 2020

Taylor Troutt CC 2018

Tonia Wu CC 2017

 

Women’s Tennis

Andrea Kevakian CC 2019

Adi Milstein CC 2018

Sarah Rahman CC 2021

Yi Ren CC 2020

 

Men’s Tennis

Adam Ambrozy CC 2020

Shawn Hadavi CC 2017

Taiyo Hamanaka CC 2018

Austen Huang CC 2021

Alexander Keyser CC 2020

Richard Pham CC 2017

Victor Pham CC 2019

Michal Rolski CC 2018

Anthony Tang CC 2020

Timothy Wang CC 2019

 

Women’s Cross Country/Track & Field

Emily Acker CC 2019

Chloe Binczyk CC 2018

Paris Calcagnini CC 2021

Nell Crosby CC 2018

Emily Digman CC 2020

Anne Fanta CC 2019

Gabriella Ferrigine CC 2020

Sarah Hardie CC 2018

Alexandra Hays CC 2021

Aminat Iriafen CC 2018

Alexis Johnson CC 2020

Bianca Joseph CC 2018

Maria Kogan SEAS 2021

Elizabeth Kokes CC 2019

Sarah MacDonald CC 2019

Samantha Marin CC 2021

Abigail McLaughlin CC 2020

Nora May McSorley CC 2020

Erin Melly CC 2018

Jillian Murray CC 2019

Sydney Petersen CC 2018

Henna Rustami CC 2017

Abigail Sharkey CC 2018

Samantha Siler CC 2017

McKenzie Sup SEAS 2018

Natalie Tanner CC 2017

Devon Towell CC 2017

Alexis Turley-Young CC 2020

Ceili Tuttle CC 2020

Bianca Williams-Alonzo CC 2020

 

Men’s Cross Country/Track & Field

Daniel Igbokwe CC 2020

Tyler Italiano CC 2019

Johain Ounadjela CC 2019

Andrew Petersen CC 2021

Keenan Piper CC 2017

Ian Reinicke CC 2019

Samuel Ritz CC 2019

Alek Sauer CC 2019

Daniel Schumacher CC 2019

Jacob Susalla CC 2020

Dylan Tarpey CC 2018

Ryan Thomas CC 2018

Mitchell Tuckerman CC 2018

Brian Zabilski CC 2019

 

Volleyball

Grace Campbell CC 2020

Sarah Gurbach CC 2017

Zoe Jacobs CC 2017

Anja Malesevic CC 2018

Kaitlin Schultz CC 2021

Catherine Wes CC 2017

Kalie Wood CC 2020

 

Wrestling

Benjamin Jones CC 2020

Laurence Kosoy CC 2020

Tyler Oberg CC 2018

Garrett Ryan CC 2018

 

Previous 4.0 Club Inductees”

Rachel Alexander Soccer

Christopher Aoun Swim & Dive

Maaike Blindenbach Field Hockey

Colin Conroy Rowing - Ltwt

Tara Dugel Squash

Maxwell Elliott Rowing - Ltwt

Corinne L Greenblatt Rowing

Tyler Italiano XC/T&F

Osama Khalifa Squash

Christine Kim Archery

Elizabeth Kokes XC/T&F

Sarah Nick Lacrosse

Jayden Pantel Swim & Dive

Nicole Papsco Swim & Dive

Pierce Pomykal Soccer

Samantha Siler XC/T&F

Genevieve Soltesz Softball

Bailey Springer Volleyball

Reid Stables Football

Kevin Staples Squash

Madeleine Stuzin Lacrosse

Ryan Thomas XC/T&F

Parker Tobia Football

John Turchetta Tennis

William West Baseball

Nancy Xu Golf