NEW YORK—Columbia University and Columbia Athletics celebrated the Commencement of its 264th academic year on Wednesday, May 16 on the Morningside Heights Campus in the City of New York.

 

The Columbia Athletics Class of 2018 was comprised of 179 student-athletes, who were responsible for delivering a total of five team national championships (2015 NCAA Fencing, 2016 NCAA Fencing, 2016 Men’s Lightweight Rowing, 2017 Archery Recurve Division, 2017 Archery Compound Division), one individual national title (2017, Osama Khalifa, men’s squash), 17 team Ivy League Championships and 17 individual Ivy League titles to Columbia Athletics. Additionally, the Class of 2018 features one Olympian, 13 student-athletes who earned All-America honors, five garnered an Ivy League Player of the Year award, 39 athletes earned All-Ivy League honors at least one time in their career, two earned Academic All-America honors and 17 were named to the Academic All-Ivy League Team.

 

"This group is truly remarkable with how they have represented Columbia in athletics, in the classroom and in the community,” Campbell Family Director of Intercollegiate Athletics Peter Pilling said. "On behalf of our coaches, administrators and support staff, congratulations to the Class of 2018!"

 

Columbia student-athletes earned a variety of on-campus awards over the last few days. Ten senior student-athletes received Latin Honors by Columbia College, four were named to the Phi Beta Kappa Honorary Society and Matt Karo earned Tau Beta Pi Honor Society status from the Fu Foundation School of Engineering and Applied Sciences.

 

Columbia College Latin Honors

Brooke Bernardin ‘18CC, Women’s Swimming (cum laude)

Kathryn Cavallo ‘18CC, Women’s Lacrosse (cum laude)

Colin Conroy ‘18CC, Lightweight Rowing (magna cum laude)

Turner DeMuth ‘18CC, Football (cum laude)

Danya Hu ‘18CC, Women’s Fencing (magna cum laude)

Chris Schroer ‘18CC, Football (magna cum laude)

Abigail Sharkey ‘18CC, Women’s Indoor/Outdoor Track and Field (summa cum laude)

Reid Stables ‘18CC, Football (cum laude)

Ryan Thomas ‘18CC, Men’s Indoor/Outdoor Track and Field & Cross Country (cum laude)

Mitchell Tuckerman ‘18CC, Men’s Indoor/Outdoor Track and Field & Cross Country (summa cum laude)

 

Phi Beta Kappa

Colin Conroy ‘18CC, Lightweight Rowing

Chris Schroer ‘18CC, Football

Abigail Sharkey ‘18CC, Women’s Indoor/Outdoor Track and Field

Mitchell Tuckerman ‘18CC, Men’s Indoor/Outdoor Track and Field & Cross Country

Tau Beta Pi

Matt Karo '18SEAS, Baseball

 

Additionally, a record-high 12 student-athletes were also presented with on-campus academic awards and/or prizes in April:

 

King’s Crown Leadership Excellence Awards

These awards recognize significant contributions of Columbia College and Columbia Engineering students to the Columbia community. They are presented across eight categories to individuals in Columbia College and Columbia Engineering.

 

Natalie Ambrose ’18CC, Women’s Soccer (Health & Wellness)

Arthur Bosua ’18CC, Men’s Soccer (Indelible Mark)

Charlotte Buck ’18CC, Women’s Rowing (Community Building)

Madison Gott ’18CC, Softball (Columbia Spirit)

Anders Hill ’18CC, Football (Columbia Spirit)

Erin Melly ’18CC, Women’s Cross Country/Track & Field (Indelible Mark)

Akua Obeng-Akrofi ’18CC, Women’s Track & Field (Columbia Spirit)

 

Campbell Award

This award, named for Bill Campbell ’62CC, who was Chair Emeritus of the University’s Board of Trustees, celebrates a student leader at each school who exemplifies exceptional leadership and builds Columbia spirit.

 

Zach Dansby ’18SEAS, Football

Akua Obeng-Akrofi ’18CC, Women’s Track & Field

 

Scholar-Athlete Award

This award is presented by the Offices of the Deans for Columbia College and Columbia Engineering to a graduating student who has distinguished himself or herself as a varsity athlete and scholar.

 

Anders Hill ’18CC, Football

Matt Karo ’18SEAS, Baseball

 

Senior Marshals

Senior marshals are outstanding students of the senior class in good academic standing who have a record of contributing to their class, their school and/or their community and represent what it means to be a Columbian. Senior marshals lead their class into Class Day ceremonies and are distinguished by a gold aiguillette that adorns their robe. Senior marshal honorees have been nominated to represent their class by a member of the Columbia University community.

 

John Avendano ’18CC, Men’s Fencing

Madison Gott ’18CC, Softball

Anders Hill ’18CC, Football

James Sands ’18SEAS, Men’s Fencing

Amy Tong ’18CC, Women’s Fencing

 

Phi Beta Kappa

Colin Conroy ‘18CC (lightweight rowing)

Chris Schroer ‘18CC (football)

Abigail Sharkey ‘18CC (women’s indoor/outdoor track and field)

Mitchell Tuckerman ‘18CC (men’s indoor/outdoor track and field & cross country)

 

COLUMBIA ATHLETICS’ CLASS OF 2018

Name – College - Sport

Kelsey Ables - Columbia College - Women's Swimming & Diving

Zachary Adler - SEAS - Men's Soccer

Katherine Alfaro - Barnard College - Archery

Natalie Ambrose - Columbia College - Women's Soccer

Katie Angen - Barnard College - Women's Fencing

JP Ascolese - Columbia College - Wrestling

Seif Attia - Columbia College - Men's Squash

John Avendano - Columbia College - Men's Fencing

Zack Bahm - Columbia College - Baseball

Alex Bangerl - Columbia College - Men's Soccer

Bryce Barr - SEAS - Baseball

+Landon Baty - Columbia College - Football

Marc Berghouse - Columbia College - Men's Fencing

Brooke Bernardin - Columbia College - Women's Swimming & Diving

Adele Bernhard - Barnard College - Women's Squash

Chloe Binczyk - Columbia College - Women's Cross Country/Track & Field

Jack Blattman - Columbia College - Men's Soccer

Jillian Borreson - Columbia College - Women's Basketball

Arthur Bosua - Columbia College - Men's Soccer

Tal Braude - Columbia College - Men's Track & Field

Collin Breckenridge - Columbia College - Football

Marcus Briscoe - Columbia College - Football

Charlotte Buck - Columbia College - Women's Rowing

Gabe Canaux - Columbia College - Men's Fencing

Clay Caruso - Columbia College - Football

Kyle Castlin - Columbia College - Men's Basketball

Kathryn Cavallo - Columbia College - Lacrosse

Curtis Chan - SEAS - Men's Golf

Caitlin Cole - Columbia College - Women's Track & Field

Shalon Conley - Barnard College - Women's Track & Field

*Colin Conroy - Columbia College - Lightweight Rowing

Lauren Crane - Columbia College - Field Hockey

Nell Crosby - Columbia College - Women's Cross Country/Track & Field

Zach Dansby - SEAS - Football

Turner DeMuth - Columbia College - Football

Patrick Denny - Columbia College - Football

Matt Doggett - Columbia College - Wrestling

Maeve Doherty - Columbia College - Field Hockey

David Donovan - Columbia College - Football

Carlyn Dougherty - Columbia College - Lightweight Rowing

Colinn Early - Columbia College - Football

Harrisen Egly - SEAS - Baseball

Caroline Ellwood - Columbia College - Heavyweight Rowing

Emily Evans - SEAS - Women's Rowing

Rosie Fatt - Barnard College - Women's Rowing

Grant Fetchet - Columbia College - Wrestling

+Charlie Flores - Columbia College - Football

Mark Patrick Flynn - Columbia College - Baseball

Kevin Frifeldt - Columbia College - Men's Swimming & Diving

Addie Fulton - Columbia College - Women's Squash

Brett Gannaway - Columbia College - Baseball

Kelsey Gedin - Columbia College - Lacrosse

Aidan Goltra - Columbia College - Men's Cross Country/Track & Field

Sarah Goode - Columbia College - Lacrosse

Madison Gott - Columbia College - Softball

Mihir Gulati - SEAS - Heavyweight Rowing

Chloe Hacker - Columbia College - Women's Swimming & Diving

Spencer Haik - Columbia College - Men's Cross Country/Track & Field

Taiyo Hamanaka - Columbia College - Men's Tennis

Jenny Han - Columbia College - Archery

Sarah Hardie - Columbia College - Women's Cross Country/Track & Field

Whitney Hartstone - Columbia College - Field Hockey

Connor Heeb - Columbia College - Football

Alexis Heller - Columbia College - Archery

Caroline Herriman - Columbia College - Women's Rowing

Cassie Hertzig - SEAS - Lacrosse

Porter Hesslegrave - Columbia College - Men's Fencing

Nate Hickman - Columbia College - Men's Basketball

Anders Hill - Columbia College - Football

Denzel Hill - Columbia College - Football

Alexander Holme - Columbia College - Football

Tyler Holmes - Columbia College - Football

Gil Hong - Columbia College - Men's Soccer

Jeffrey Hou - Columbia College - Lightweight Rowing

Danya Hu - Columbia College - Women's Fencing

Ivy Huang - SEAS - Women's Rowing

Lord Hyeamang - Columbia College - Football

Victoria Ingram - Columbia College - Women's Cross Country/Track & Field

Aminat Iriafen - Columbia College - Women's Track & Field

Anastasia Ivanoff - Columbia College - Women's Fencing

Oliver Jennings - Columbia College - Lightweight Rowing

Lena Johnson - Barnard College - Women's Fencing

Bianca Joseph - Columbia College - Women's Track & Field

Hannah Juge - Columbia College - Women's Rowing

Nicole Kalamaras - Columbia College - Lacrosse

Victoria Kalamaras - Columbia College - Lacrosse

Randell Kanemaru - Columbia College - Baseball

Caroline Kaplan - Columbia College - Women's Rowing

Matt Karo - SEAS - Baseball

Osama Khalifa - Columbia College - Men's Squash

Tanvi Khanna - Columbia College - Women's Squash

Stephanie Kim - Columbia College - Archery

Ben Landis - Columbia College - Lightweight Rowing

Maddie Lawn - Columbia College - Women's Rowing

Joseph Lozano - SEAS - Men's Swimming & Diving

Maura Lynch - Columbia College - Softball

Jacob Macalolooy - Columbia College - Wrestling

Anja Malesevic - Columbia College - Volleyball

John Maloney - Columbia College - Lightweight Rowing

Nina Mandracchia - Columbia College - Softball

Kerry Manion - Columbia College - Women's Soccer

Oriana Marcial - Columbia College - Women's Rowing

Michael McClemens - Columbia College - Men's Cross Country/Track & Field

Brian McGovern - Columbia College - Men's Cross Country/Track & Field

Michael McGrath - Columbia College - Football

Charles Melka - Columbia College - Football

Erin Melly - Columbia College - Women's Cross Country/Track & Field

Lindsey Mendelson - Columbia College - Women's Tennis

Caroline Militello - Columbia College - Women's Soccer

Adi Milstein - Columbia College - Women's Tennis

Jeff Monahan - Columbia College - Lightweight Rowing

Zach Morant - Columbia College - Men's Soccer

Holly Neshat - Columbia College - Women's Soccer

Natalie Neshat - Columbia College - Women's Soccer

Jace Ng - General Studies - Men's Swimming & Diving

Kathleen O'Rourke - Columbia College - Women's Swimming & Diving

Akua Obeng-Akrofi - Columbia College - Women's Track & Field

Tyler Oberg - Columbia College - Wrestling

Korede Olagbegi - Columbia College - Men's Soccer

Tyler Otterstedt - Columbia College - Men's Cross Country/Track & Field

Jayden Pantel - Columbia College - Men's Swimming & Diving

Nicole Papsco - Columbia College - Women's Swimming & Diving

Jae Park - SEAS - Men's Swimming & Diving

Olivia Parker - Columbia College - Softball

+Markham Paukune - Columbia College - Football

Dominic Perkovic - Columbia College - Football

Sydney Petersen - Columbia College - Women's Track & Field

Tyler Ponte - Columbia College - Wrestling

Rebecca Pope - Columbia College - Field Hockey

Bailey Popeck - Columbia College - Football

Andrew Psomas - Columbia College - Wrestling

Vivian Rand - Barnard - Women's Fencing

Peter Richards - Columbia College - Heavyweight Rowing

Cameron Roane - Columbia College - Football

Benjamin Robbins - Columbia College - Football

Lane Robinette - Columbia College - Baseball

Michal Rolski - Columbia College - Men's Tennis

Noah Ross - SEAS - Heavyweight Rowing

Matt Ryan - Columbia College - Heavyweight Rowing

Garrett Ryan - Columbia College - Wrestling

Arhum Saleem - Columbia College - Men's Squash

James Sands - SEAS - Men's Fencing

Markus Scheidel - Columbia College - Wrestling

*Chris Schroer - Columbia College - Football

*Abigail Sharkey - Columbia College - Women's Track & Field

John Sluis - Columbia College - Heavyweight Rowing

Reid Stables - Columbia College - Football

Josef Starc - Columbia College - Heavyweight Rowing

Joshua Suh - Columbia College - Men's Golf

McKenzie Sup - SEAS - Women's Track & Field

Liam Talty - Columbia College - Football

Dylan Tarpey - Columbia College - Men's Cross Country/Track & Field

Will Taylor - Columbia College - Heavyweight Rowing

Ryan Thomas - Columbia College - Men's Cross Country/Track & Field

Zach Thomas - Columbia College - Men's Swimming & Diving

Parker Thome - Columbia College - Football

Michelle Thompson - SEAS - Field Hockey

Paige Tippet - Columbia College - Women's Basketball

Parker Tobia - Columbia College - Football

Aris Togias - Columbia College - Heavyweight Rowing

Amy Tong - Columbia College - Women's Fencing

Taylor Troutt - Columbia College - Softball

*Mitchell Tuckerman - Columbia College - Men's Track & Field

Ian Tyler - Columbia College - Football

Bewley Wales - Columbia College - Football

Ernest Greg Washington - Columbia College - Football

Isabel Weiss - Barnard College - Women's Swimming & Diving

Dylan Weldon - Columbia College - Football

Tyrel White - Columbia College - Wrestling

Ty Wiest - Columbia College - Baseball

Nancy Xu - Columbia College - Women's Golf

Audrey Yun - Barnard College - Women's Fencing

Noah Zgrablich - Columbia College - Football

Tyler Zimmer - Columbia College - Wrestling

Camille Zimmerman - Columbia College - Women's Basketball

Devin Zuccherino - General Studies - Lightweight Rowing

Maxim Zwarycz - Columbia College - Heavyweight Rowing

Michal Zyla - Columbia College - Men's Swimming & Diving

 

*denotes Phi Beta Kappa member

+will walk at graduation only/student-athletes still have eligibility remaining