MSWIM vs. Bucknell Results

 

Licensed to Percy Uris Natatorium - Site License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/5/2013 05:18 PM
             Bucknell University @ Columbia Univeristy - 1/5/2013              
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Rembrandt, Micah      19 Columbia-MR               NP     305.78    9  
  2 1-2 Collazo, Jason        21 Columbia-MR               NP     267.68    4  
  3 1-3 Kim, Derek A          18 Columbia-MR               NP     261.23    3  
  4 1-4 Wenzel, Tyler         18 Bucknell-MA               NP     253.20    2  
  5 1-5 Alvermann, Pat M      18 Bucknell-MA               NP     210.76    1  
  6 1-6 Jones, Jon E          19 Bucknell-MA               NP     191.55  
 
Event 4  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Rembrandt, Micah      19 Columbia-MR               NP     290.48    9  
  2 1-2 Kim, Derek A          18 Columbia-MR               NP     277.28    4  
  3 1-3 Collazo, Jason        21 Columbia-MR               NP     272.47    3  
  4 1-4 Wenzel, Tyler         18 Bucknell-MA               NP     255.45    2  
  5 1-5 Alvermann, Pat M      18 Bucknell-MA               NP     224.03    1  
  6 1-6 Jones, Jon E          19 Bucknell-MA               NP     209.55  
 
Event 5  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Columbia University-MR  'A'                        NT    1:32.52   11  
     1) Gosek, Daniel M 19              2) r:+0.12 Wong, Stanley 19       
     3) r:+0.42 Jakl, David 18          4) r:+0.22 Ngan, Alex 19          
              23.91       49.51 (25.60)     1:11.71 (22.20)     1:32.52 (20.81)
  2 1-2 Columbia University-MR  'B'                        NT    1:32.99    4  
     1) Fox-Moles, Michael J 19         2) r:+0.08 Swallow, Matt 19       
     3) r:+0.29 Gaissert, Philipp 19    4) r:+0.14 Wright, John 22        
              23.53       49.17 (25.64)     1:11.97 (22.80)     1:32.99 (21.02)
  3 1-3 Bucknell University-MA  'A'                        NT    1:35.90    2  
     1) Hadley, Matt J 20               2) r:+0.10 Treat, Christian 21    
     3) r:+0.25 Reitz, Trevor 20        4) r:+0.22 Grune, Steven 18       
              25.20       51.38 (26.18)     1:14.79 (23.41)     1:35.90 (21.11)
  4 1-4 Columbia University-MR  'C'                        NT    1:36.16  
     1) Dougherty, Patrick M 21         2) r:+0.29 Traub, Eric 20         
     3) r:+0.25 Namba, Jared 18         4) r:+0.25 Tan, Dan 20            
              25.09       52.10 (27.01)     1:15.20 (23.10)     1:36.16 (20.96)
  5 1-5 Bucknell University-MA  'B'                        NT    1:37.30  
     1) Suchomel, Bryce J 21            2) r:+0.30 Seketa, Ben 19         
     3) r:+0.35 Heinemann, Erik 19      4) r:+0.15 James, Cameron 18      
              25.54       52.03 (26.49)     1:15.89 (23.86)     1:37.30 (21.41)
  6 1-6 Columbia University-MR  'D'                        NT    1:37.56  
     1) Xu, Ben * 18                    2) r:+0.08 Veith, Mitchell 19     
     3) r:+0.31 Wood, Andrew 22         4) r:+0.27 Saunders, Codi 18      
              24.57       51.92 (27.35)     1:15.92 (24.00)     1:37.56 (21.64)
  7 1-7 Bucknell University-MA  'C'                        NT    1:39.33  
     1) Rappaport, Will L 18            2) r:+0.14 Perley, Tim 19         
     3) r:+0.08 Chiodo Ortiz, Chris 18  4) r:+0.18 Wallace, Danny 20      
              26.05       53.24 (27.19)     1:16.90 (23.66)     1:39.33 (22.43)
  8 1-8 Bucknell University-MA  'D'                        NT    1:42.97  
     1) Nangle, JT T 18                 2) r:+0.19 Stevens, Matt 21       
     3) r:+0.21 Jew, Eddie 21           4) r:+0.10 Lambert, Marshall 19   
              26.15       54.76 (28.61)     1:20.23 (25.47)     1:42.97 (22.74)
 
Event 7  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Chen, Ronald          18 Columbia-MR               NT   16:26.70    9  
     r:+0.68  26.58       56.06 (29.48)     1:26.02 (29.96)     1:55.78 (29.76)
        2:25.74 (29.96)     2:55.96 (30.22)     3:26.21 (30.25)     3:56.69 (30.48)
        4:26.85 (30.16)     4:56.97 (30.12)     5:27.49 (30.52)     5:57.98 (30.49)
        6:28.49 (30.51)     6:58.11 (29.62)     7:28.32 (30.21)     7:58.95 (30.63)
        8:29.04 (30.09)     8:59.22 (30.18)     9:29.54 (30.32)     9:59.68 (30.14)
       10:29.69 (30.01)    10:59.64 (29.95)    11:29.88 (30.24)    11:59.92 (30.04)
       12:29.96 (30.04)    13:00.21 (30.25)    13:30.07 (29.86)    14:00.22 (30.15)
       14:30.26 (30.04)    15:00.25 (29.99)    15:29.99 (29.74)    15:58.57 (28.58)
       16:26.70 (28.13)
  2 1-2 Phillips, Brian D     18 Bucknell-MA               NT   16:34.16    4  
     r:+0.88  27.89       58.25 (30.36)     1:28.97 (30.72)     1:59.61 (30.64)
        2:30.20 (30.59)     3:01.17 (30.97)     3:31.78 (30.61)     4:02.63 (30.85)
        4:33.10 (30.47)     5:03.23 (30.13)     5:33.10 (29.87)     6:03.25 (30.15)
        6:33.53 (30.28)     7:03.56 (30.03)     7:33.46 (29.90)     8:03.21 (29.75)
        8:33.24 (30.03)     9:03.65 (30.41)     9:33.83 (30.18)    10:03.94 (30.11)
       10:33.72 (29.78)    11:04.11 (30.39)    11:34.47 (30.36)    12:05.11 (30.64)
       12:35.79 (30.68)    13:06.60 (30.81)    13:37.06 (30.46)    14:07.55 (30.49)
       14:38.10 (30.55)    15:08.73 (30.63)    15:38.85 (30.12)    16:07.38 (28.53)
       16:34.16 (26.78)
  3 1-3 Raynes, Stephen A     19 Columbia-MR               NT   16:35.36    3  
     r:+0.70  26.66       56.09 (29.43)     1:26.48 (30.39)     1:56.82 (30.34)
        2:27.35 (30.53)     2:57.78 (30.43)     3:28.49 (30.71)     3:59.38 (30.89)
        4:30.23 (30.85)     5:00.51 (30.28)     5:30.72 (30.21)     6:01.65 (30.93)
        6:32.06 (30.41)     7:02.38 (30.32)     7:32.88 (30.50)     8:03.15 (30.27)
        8:33.55 (30.40)     9:04.25 (30.70)     9:35.03 (30.78)    10:05.94 (30.91)
       10:36.09 (30.15)    11:07.16 (31.07)    11:38.11 (30.95)    12:08.64 (30.53)
       12:38.78 (30.14)    13:08.89 (30.11)    13:38.60 (29.71)    14:08.34 (29.74)
       14:38.44 (30.10)    15:08.49 (30.05)    15:38.30 (29.81)    16:07.69 (29.39)
       16:35.36 (27.67)
  4 1-4 Shanley, Jeff P       18 Bucknell-MA               NT   16:54.76    2  
     r:+0.70  27.41       58.09 (30.68)     1:28.97 (30.88)     1:59.94 (30.97)
        2:30.58 (30.64)     3:00.84 (30.26)     3:31.51 (30.67)     4:02.33 (30.82)
        4:33.28 (30.95)     5:04.36 (31.08)     5:35.37 (31.01)     6:06.25 (30.88)
        6:37.25 (31.00)     7:08.11 (30.86)     7:39.25 (31.14)     8:10.48 (31.23)
        8:41.32 (30.84)     9:11.81 (30.49)     9:42.79 (30.98)    10:13.76 (30.97)
       10:44.65 (30.89)    11:15.67 (31.02)    11:46.51 (30.84)    12:17.60 (31.09)
       12:48.61 (31.01)    13:19.68 (31.07)    13:50.97 (31.29)    14:22.04 (31.07)
       14:53.21 (31.17)    15:24.59 (31.38)    15:55.79 (31.20)    16:26.56 (30.77)
       16:54.76 (28.20)
  5 1-5 Beatty, George G      19 Bucknell-MA               NT   16:57.00    1  
     r:+0.80  27.85       57.43 (29.58)     1:27.68 (30.25)     1:58.14 (30.46)
        2:28.64 (30.50)     2:59.55 (30.91)     3:30.57 (31.02)     4:01.34 (30.77)
        4:32.16 (30.82)     5:03.45 (31.29)     5:34.28 (30.83)     6:05.09 (30.81)
        6:36.10 (31.01)     7:06.76 (30.66)     7:37.54 (30.78)     8:08.10 (30.56)
        8:38.75 (30.65)     9:09.32 (30.57)     9:40.13 (30.81)    10:10.83 (30.70)
       10:41.05 (30.22)    11:11.47 (30.42)    11:41.92 (30.45)    12:12.30 (30.38)
       12:42.70 (30.40)    13:13.20 (30.50)    13:43.44 (30.24)    14:13.73 (30.29)
       14:44.05 (30.32)    15:14.18 (30.13)    15:44.34 (30.16)    16:14.27 (29.93)
       16:57.00 (42.73)
  6 1-6 Santoro, John G       18 Columbia-MR               NT   17:08.66  
     r:+0.82  27.37       57.51 (30.14)     1:27.98 (30.47)     1:58.61 (30.63)
        2:29.48 (30.87)     3:00.50 (31.02)     3:31.55 (31.05)     4:02.65 (31.10)
        4:33.90 (31.25)     5:04.97 (31.07)     5:36.18 (31.21)     6:07.29 (31.11)
        6:38.55 (31.26)     7:09.70 (31.15)     7:40.95 (31.25)     8:12.13 (31.18)
        8:43.61 (31.48)     9:15.14 (31.53)     9:46.60 (31.46)    10:17.86 (31.26)
       10:49.37 (31.51)    11:20.93 (31.56)    11:52.50 (31.57)    12:24.18 (31.68)
       12:55.46 (31.28)    13:27.19 (31.73)    13:58.77 (31.58)    14:30.38 (31.61)
       15:02.16 (31.78)    15:33.84 (31.68)    16:05.56 (31.72)    16:37.10 (31.54)
       17:08.66 (31.56)
  7 1-7 Greene, Collin C      20 Bucknell-MA               NT   17:25.20  
     r:+0.74  28.65       59.98 (31.33)     1:31.78 (31.80)     2:03.40 (31.62)
        2:35.14 (31.74)     3:06.72 (31.58)     3:38.84 (32.12)     4:10.60 (31.76)
        4:42.00 (31.40)     5:13.71 (31.71)     5:45.71 (32.00)     6:17.34 (31.63)
        6:48.93 (31.59)     7:20.68 (31.75)     7:52.79 (32.11)     8:24.15 (31.36)
        8:55.96 (31.81)     9:28.15 (32.19)     9:59.69 (31.54)    10:30.93 (31.24)
       11:02.88 (31.95)    11:34.47 (31.59)    12:06.38 (31.91)    12:38.68 (32.30)
       13:10.63 (31.95)    13:42.81 (32.18)    14:14.84 (32.03)    14:47.25 (32.41)
       15:19.42 (32.17)    15:51.51 (32.09)    16:23.22 (31.71)    16:54.74 (31.52)
       17:25.20 (30.46)
  8 1-8 Crane, Kingsley K     19 Columbia-MR               NT   18:50.57  
     r:+0.68  28.65     1:00.07 (31.42)     1:32.72 (32.65)     2:05.82 (33.10)
        2:39.52 (33.70)     3:13.71 (34.19)     3:47.90 (34.19)     4:21.91 (34.01)
        4:57.22 (35.31)     5:32.12 (34.90)     6:07.36 (35.24)     6:41.81 (34.45)
        7:16.59 (34.78)     7:51.61 (35.02)     8:26.74 (35.13)     9:01.44 (34.70)
        9:36.16 (34.72)    10:10.74 (34.58)    10:45.78 (35.04)    11:20.13 (34.35)
       11:55.22 (35.09)    12:29.97 (34.75)    13:05.16 (35.19)    13:39.39 (34.23)
       14:13.99 (34.60)    14:48.85 (34.86)    15:23.81 (34.96)    15:58.37 (34.56)
       16:33.17 (34.80)    17:07.23 (34.06)    17:41.07 (33.84)    18:14.81 (33.74)
       18:50.57 (35.76)
 
Event 9  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Vivadelli, Christian  18 Columbia-MR               NT    1:43.26    9  
     r:+0.68  24.38       50.41 (26.03)     1:17.10 (26.69)     1:43.26 (26.16)
  2 1-2 Heinemann, Erik L     19 Bucknell-MA               NT    1:43.42    4  
     r:+0.73  24.48       51.08 (26.60)     1:17.44 (26.36)     1:43.42 (25.98)
  3 1-3 Quinn, Kevin B        20 Columbia-MR               NT    1:44.01    3  
     r:+0.68  24.72       51.06 (26.34)     1:17.17 (26.11)     1:44.01 (26.84)
  4 1-4 Beutler, Joe T        21 Columbia-MR               NT    1:44.72    2  
     r:+0.75  25.15       51.33 (26.18)     1:17.50 (26.17)     1:44.72 (27.22)
  5 1-5 James, Cameron T      18 Bucknell-MA               NT    1:45.84    1  
     r:+0.73  25.09       52.10 (27.01)     1:19.19 (27.09)     1:45.84 (26.65)
  6 1-6 Yueh, Nathan J        20 Columbia-MR               NT    1:46.38  
     r:+0.73  25.49       52.63 (27.14)     1:19.71 (27.08)     1:46.38 (26.67)
  7 1-7 Wallace, Danny P      20 Bucknell-MA               NT    1:48.97  
     r:+0.67  25.51       52.79 (27.28)     1:20.72 (27.93)     1:48.97 (28.25)
 
Event 11  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Fox-Moles, Michael J  19 Columbia-MR               NT      51.40    9  
              25.65       51.40 (25.75)                                        
  2 1-2 Namba, Jared M        18 Columbia-MR               NT      51.64    4  
              25.27       51.64 (26.37)                                        
  3 1-3 Xu, Ben *             18 Columbia-MR               NT      52.27    3  
              25.61       52.27 (26.66)                                        
  4 1-4 Rappaport, Will L     18 Bucknell-MA               NT      53.32    2  
              26.19       53.32 (27.13)                                        
  5 1-5 Dougherty, Patrick M  21 Columbia-MR               NT      53.67    1  
              26.70       53.67 (26.97)                                        
  6 1-6 Hadley, Matt J        20 Bucknell-MA               NT      54.01  
              26.23       54.01 (27.78)                                        
  7 1-7 Marberry, Wes P       18 Bucknell-MA               NT      54.73  
              26.46       54.73 (28.27)                                        
  8 1-8 Nangle, JT T          18 Bucknell-MA               NT      55.50  
              26.96       55.50 (28.54)                                        
 
Event 13  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Seketa, Ben D         19 Bucknell-MA               NT      57.95    9  
     r:+0.70  27.59       57.95 (30.36)                                        
  2 1-2 Wood, Andrew W        22 Columbia-MR               NT      58.37    4  
     r:+0.72  27.66       58.37 (30.71)                                        
  3 1-3 Swallow, Matt S       19 Columbia-MR               NT      58.72    3  
     r:+0.61  27.66       58.72 (31.06)                                        
  4 1-4 Treat, Christian A    21 Bucknell-MA               NT      58.79    2  
     r:+0.87  27.81       58.79 (30.98)                                        
  5 1-5 Traub, Eric S         20 Columbia-MR               NT      59.63    1  
     r:+0.77  28.34       59.63 (31.29)                                        
  6 1-6 Perley, Tim J         19 Bucknell-MA               NT    1:00.34  
     r:+0.68  28.07     1:00.34 (32.27)                                        
  7 1-7 Stevens, Matt D       21 Bucknell-MA               NT    1:01.70  
     r:+0.71  29.14     1:01.70 (32.56)                                        
  8 1-8 Veith, Mitchell W     19 Columbia-MR               NT    1:01.74  
     r:+0.67  29.07     1:01.74 (32.67)                                        
 
Event 15  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Nicholson, Mike R     20 Bucknell-MA               NT    1:50.29    9  
     r:+0.79  25.38       53.01 (27.63)     1:21.24 (28.23)     1:50.29 (29.05)
  2 1-2 Jakl, David C         18 Columbia-MR               NT    1:50.32    4  
     r:+0.62  24.86       53.27 (28.41)     1:22.03 (28.76)     1:50.32 (28.29)
  3 1-3 Krause, Billy K       21 Bucknell-MA               NT    1:54.84    3  
     r:+0.71  25.73       54.47 (28.74)     1:24.30 (29.83)     1:54.84 (30.54)
  4 1-4 Mango, Alex V         18 Columbia-MR               NT    1:56.08    2  
     r:+0.78  25.62       54.55 (28.93)     1:25.22 (30.67)     1:56.08 (30.86)
  5 1-5 Chen, Ronald          18 Columbia-MR               NT    1:59.09    1  
     r:+0.67  26.68       57.59 (30.91)     1:28.68 (31.09)     1:59.09 (30.41)
  6 1-6 Stephenson, Harry C   20 Columbia-MR               NT    1:59.16  
     r:+0.73  27.17       56.98 (29.81)     1:27.78 (30.80)     1:59.16 (31.38)
  7 1-7 Jew, Eddie W          21 Bucknell-MA               NT    2:04.09  
     r:+0.81  28.29       59.38 (31.09)     1:31.47 (32.09)     2:04.09 (32.62)
  8 1-8 Davitt, Mike G        21 Bucknell-MA               NT    2:05.06  
     r:+0.71  27.89       59.49 (31.60)     1:32.03 (32.54)     2:05.06 (33.03)
 
Event 17  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Gosek, Daniel M       19 Columbia-MR               NT      20.73    9  
          r:+0.61                                                              
  2 1-2 Wong, Stanley w       19 Columbia-MR               NT      20.80    4  
          r:+0.66                                                              
  3 1-3 Tan, Dan J            20 Columbia-MR               NT      21.59    3  
          r:+0.80                                                              
  4 1-4 Grune, Steven B       18 Bucknell-MA               NT      21.67    2  
          r:+0.66                                                              
  5 1-5 Chiodo Ortiz, Chris   18 Bucknell-MA               NT      21.99    1  
          r:+0.61                                                              
  6 1-6 Reitz, Trevor J       20 Bucknell-MA               NT      22.07  
          r:+0.65                                                              
  7 1-7 Saunders, Codi B      18 Columbia-MR               NT      22.11  
          r:+0.63                                                              
  8 1-8 Suchomel, Bryce J     21 Bucknell-MA               NT      22.22  
          r:+0.77                                                              
 
Event 19  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Gaissert, Philipp Y   19 Columbia-MR               NT      46.28    9  
     r:+0.66  22.26       46.28 (24.02)                                        
  2 1-2 Ngan, Alex K          19 Columbia-MR               NT      46.98    4  
     r:+0.63  22.27       46.98 (24.71)                                        
  3 1-3 Wong, Stanley w       19 Columbia-MR               NT      47.58    3  
     r:+0.65  22.65       47.58 (24.93)                                        
  4 1-4 Reitz, Trevor J       20 Bucknell-MA               NT      47.92    2  
     r:+0.63  23.24       47.92 (24.68)                                        
  5 1-5 Wright, John A        22 Columbia-MR               NT      48.09    1  
     r:+0.72  23.36       48.09 (24.73)                                        
  6 1-6 James, Cameron T      18 Bucknell-MA               NT      48.14  
     r:+0.69  23.36       48.14 (24.78)                                        
  7 1-7 Hadley, Matt J        20 Bucknell-MA               NT      48.30  
     r:+0.80  23.66       48.30 (24.64)                                        
  8 1-8 Chiodo Ortiz, Chris   18 Bucknell-MA               NT      48.51  
     r:+0.68  23.45       48.51 (25.06)                                        
 
Event 21  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Quinn, Kevin B        20 Columbia-MR               NT    1:53.04    9  
              28.11       57.47 (29.36)     1:25.25 (27.78)     1:53.04 (27.79)
  2 1-2 Xu, Ben *             18 Columbia-MR               NT    1:53.58    4  
              27.63       57.22 (29.59)     1:25.91 (28.69)     1:53.58 (27.67)
  3 1-3 Vivadelli, Christian  18 Columbia-MR               NT    1:55.86    3  
              27.94       56.95 (29.01)     1:26.48 (29.53)     1:55.86 (29.38)
  4 1-4 Rappaport, Will L     18 Bucknell-MA               NT    1:56.10    2  
              27.89       57.34 (29.45)     1:26.97 (29.63)     1:56.10 (29.13)
  5 1-5 Marberry, Wes P       18 Bucknell-MA               NT    1:56.86    1  
              28.08       57.99 (29.91)     1:27.50 (29.51)     1:56.86 (29.36)
  6 1-6 Gosek, Daniel M       19 Columbia-MR               NT    1:57.61  
              27.29       56.90 (29.61)     1:27.35 (30.45)     1:57.61 (30.26)
  7 1-7 Nangle, JT T          18 Bucknell-MA               NT    2:00.31  
              28.60       59.01 (30.41)     1:29.80 (30.79)     2:00.31 (30.51)
  8 1-8 Shanley, Jeff P       18 Bucknell-MA               NT    2:05.09  
              29.32     1:01.43 (32.11)     1:33.77 (32.34)     2:05.09 (31.32)
 
Event 23  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Seketa, Ben D         19 Bucknell-MA               NT    2:07.70    9  
     r:+0.69  29.28     1:02.35 (33.07)     1:35.45 (33.10)     2:07.70 (32.25)
  2 1-2 Traub, Eric S         20 Columbia-MR               NT    2:08.23    4  
     r:+0.80  29.20     1:02.33 (33.13)     1:35.52 (33.19)     2:08.23 (32.71)
  3 1-3 Treat, Christian A    21 Bucknell-MA               NT    2:09.33    3  
     r:+0.85  28.71     1:01.41 (32.70)     1:34.84 (33.43)     2:09.33 (34.49)
  4 1-4 Santoro, John G       18 Columbia-MR               NT    2:10.56    2  
     r:+0.74  30.33     1:03.58 (33.25)     1:37.12 (33.54)     2:10.56 (33.44)
  5 1-5 Perley, Tim J         19 Bucknell-MA               NT    2:11.40    1  
     r:+0.74  29.56     1:02.74 (33.18)     1:36.54 (33.80)     2:11.40 (34.86)
  6 1-6 Saunders, Codi B      18 Columbia-MR               NT    2:14.73  
     r:+0.63  30.74     1:05.59 (34.85)     1:40.25 (34.66)     2:14.73 (34.48)
  7 1-7 Stevens, Matt D       21 Bucknell-MA               NT    2:17.03  
     r:+0.72  31.35     1:05.39 (34.04)     1:41.00 (35.61)     2:17.03 (36.03)
  8 1-8 Stephenson, Harry C   20 Columbia-MR               NT    2:20.37  
     r:+0.77  31.75     1:07.33 (35.58)     1:43.58 (36.25)     2:20.37 (36.79)
 
Event 25  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Mango, Alex V         18 Columbia-MR               NT    4:46.27    9  
     r:+0.74  25.61       54.59 (28.98)     1:23.91 (29.32)     1:53.06 (29.15)
        2:22.23 (29.17)     2:52.15 (29.92)     3:21.72 (29.57)     3:50.56 (28.84)
        4:19.32 (28.76)     4:46.27 (26.95)                                        
  2 1-2 Mattingly, Tyler S    18 Columbia-MR               NT    4:47.95    4  
     r:+0.78  25.98       54.28 (28.30)     1:23.23 (28.95)     1:52.70 (29.47)
        2:22.31 (29.61)     2:51.55 (29.24)     3:20.60 (29.05)     3:49.73 (29.13)
        4:18.80 (29.07)     4:47.95 (29.15)                                        
  3 1-3 Heinemann, Erik L     19 Bucknell-MA               NT    4:51.42    3  
     r:+0.75  25.95       54.80 (28.85)     1:23.79 (28.99)     1:53.15 (29.36)
        2:22.78 (29.63)     2:52.70 (29.92)     3:22.52 (29.82)     3:52.44 (29.92)
        4:22.17 (29.73)     4:51.42 (29.25)                                        
  4 1-4 Phillips, Brian D     18 Bucknell-MA               NT    4:52.25    2  
     r:+0.84  27.46       57.35 (29.89)     1:27.44 (30.09)     1:57.33 (29.89)
        2:26.90 (29.57)     2:56.46 (29.56)     3:26.27 (29.81)     3:56.21 (29.94)
        4:25.20 (28.99)     4:52.25 (27.05)                                        
  5 1-5 Beatty, George G      19 Bucknell-MA               NT    4:53.58    1  
     r:+0.76  26.82       55.63 (28.81)     1:25.21 (29.58)     1:55.05 (29.84)
        2:24.90 (29.85)     2:54.67 (29.77)     3:24.46 (29.79)     3:54.58 (30.12)
        4:24.79 (30.21)     4:53.58 (28.79)                                        
  6 1-6 Beutler, Joe T        21 Columbia-MR               NT    4:53.73  
     r:+0.75  27.68       57.19 (29.51)     1:26.89 (29.70)     1:57.33 (30.44)
        2:26.62 (29.29)     2:55.90 (29.28)     3:25.78 (29.88)     3:55.50 (29.72)
        4:25.04 (29.54)     4:53.73 (28.69)                                        
  7 1-7 Greene, Collin C      20 Bucknell-MA               NT    5:01.54  
     r:+0.76  27.06       56.34 (29.28)     1:26.42 (30.08)     1:56.76 (30.34)
        2:27.00 (30.24)     2:57.45 (30.45)     3:28.77 (31.32)     3:59.82 (31.05)
        4:31.14 (31.32)     5:01.54 (30.40)                                        
 
Event 27  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Gaissert, Philipp Y   19 Columbia-MR               NT      51.27    9  
     r:+0.66  24.28       51.27 (26.99)                                        
  2 1-2 Nicholson, Mike R     20 Bucknell-MA               NT      51.34    4  
     r:+0.74  24.63       51.34 (26.71)                                        
  3 1-3 Fox-Moles, Michael J  19 Columbia-MR               NT      52.03    3  
     r:+0.74  24.56       52.03 (27.47)                                        
  4 1-4 Xu, Ben *             18 Columbia-MR               NT      53.11    2  
     r:+0.76  24.69       53.11 (28.42)                                        
  5 1-5 Reitz, Trevor J       20 Bucknell-MA               NT      53.65    1  
     r:+0.70  25.13       53.65 (28.52)                                        
  6 1-6 Suchomel, Bryce J     21 Bucknell-MA               NT      54.00  
     r:+0.70  25.01       54.00 (28.99)                                        
  7 1-7 Grune, Steven B       18 Bucknell-MA               NT      54.29  
     r:+0.74  25.13       54.29 (29.16)                                        
 
Event 29  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Nicholson, Mike R     20 Bucknell-MA               NT    1:54.49    9  
     r:+0.76  25.57       55.56 (29.99)     1:27.91 (32.35)     1:54.49 (26.58)
  2 1-2 Chen, Ronald          18 Columbia-MR               NT    1:54.83    4  
     r:+0.68  25.36       55.33 (29.97)     1:28.38 (33.05)     1:54.83 (26.45)
  3 1-3 Namba, Jared M        18 Columbia-MR               NT    1:55.30    3  
     r:+0.61  25.77       55.71 (29.94)     1:29.80 (34.09)     1:55.30 (25.50)
  4 1-4 Krause, Billy K       21 Bucknell-MA               NT    1:57.75    2  
     r:+0.70  25.72       54.88 (29.16)     1:29.19 (34.31)     1:57.75 (28.56)
  5 1-5 Rappaport, Will L     18 Bucknell-MA               NT    1:59.84    1  
     r:+0.76  26.10       56.87 (30.77)     1:31.83 (34.96)     1:59.84 (28.01)
  6 1-6 Raynes, Stephen A     19 Columbia-MR               NT    2:00.43  
     r:+0.71  26.45       57.32 (30.87)     1:32.34 (35.02)     2:00.43 (28.09)
  7 1-7 Santoro, John G       18 Columbia-MR               NT    2:00.66  
     r:+0.72  26.57       58.47 (31.90)     1:33.63 (35.16)     2:00.66 (27.03)
  8 1-8 Marberry, Wes P       18 Bucknell-MA               NT    2:01.05  
     r:+0.65  26.77       57.50 (30.73)     1:33.55 (36.05)     2:01.05 (27.50)
 
Event 31  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Columbia University-MR  'B'                        NT    6:49.39   11  
     1) Jakl, David C 18                2) r:+0.42 Vivadelli, Christian 18
     3) r:+0.35 Traub, Eric 20          4) r:+0.11 Koll, Dominik 27       
     r:+0.62  24.19       51.29 (51.29)   1:18.44 (1:18.44)   1:43.32 (1:43.32)
        2:07.08 (23.76)     2:33.39 (50.07)   3:00.09 (1:16.77)   3:26.52 (1:43.20)
        3:49.92 (23.40)     4:16.84 (50.32)   4:44.50 (1:17.98)   5:10.74 (1:44.22)
        5:33.76 (23.02)     5:58.94 (48.20)   6:24.08 (1:13.34)   6:49.39 (1:38.65)
  2 1-2 Columbia University-MR  'A'                        NT    7:03.25    4  
     1) Tan, Daniel 19                  2) r:+0.19 Quinn, Kevin 20        
     3) r:+0.23 Gaissert, Philipp 19    4) r:+0.17 Wright, John 22        
     r:+0.83  24.78       51.97 (51.97)   1:18.72 (1:18.72)   1:45.13 (1:45.13)
        2:09.18 (24.05)     2:36.02 (50.89)   3:03.14 (1:18.01)   3:30.58 (1:45.45)
        3:53.88 (23.30)     4:20.68 (50.10)   4:48.64 (1:18.06)   5:16.17 (1:45.59)
        5:40.24 (24.07)     6:08.01 (51.84)   6:35.74 (1:19.57)   7:03.25 (1:47.08)
  3 1-3 Bucknell University-MA  'A'                        NT    7:09.25    2  
     1) Hadley, Matt J 20               2) r:+0.25 Heinemann, Erik 19     
     3) r:+0.25 Seketa, Ben 19          4) r:+0.30 Treat, Christian 21    
     r:+0.78  24.72       51.58 (51.58)   1:19.08 (1:19.08)   1:46.51 (1:46.51)
        2:10.33 (23.82)     2:37.57 (51.06)   3:05.88 (1:19.37)   3:34.35 (1:47.84)
        3:59.02 (24.67)     4:26.96 (52.61)   4:55.66 (1:21.31)   5:24.07 (1:49.72)
        5:47.91 (23.84)     6:14.55 (50.48)   6:41.81 (1:17.74)   7:09.25 (1:45.18)
  4 1-4 Bucknell University-MA  'B'                        NT    7:11.88  
     1) Chiodo Ortiz, Chris S 18        2) r:+0.47 James, Cameron 18      
     3) r:+0.37 Krause, Billy 21        4) r:+0.09 Wallace, Danny 20      
     r:+0.69  25.38       52.36 (52.36)   1:19.51 (1:19.51)   1:45.88 (1:45.88)
        2:10.38 (24.50)     2:37.18 (51.30)   3:04.55 (1:18.67)   3:31.50 (1:45.62)
        3:56.61 (25.11)     4:24.76 (53.26)   4:53.32 (1:21.82)   5:21.93 (1:50.43)
        5:46.30 (24.37)     6:13.97 (52.04)   6:43.16 (1:21.23)   7:11.88 (1:49.95)
  5 1-5 Columbia University-MR  'C'                        NT    7:14.82  
     1) Saunders, Codi B 18             2) r:+0.19 Dougherty, Patrick 21  
     3) r:+0.32 Mango, Alex 18          4) r:+0.29 Mattingly, Tyler 18    
     r:+0.69  24.85       52.54 (52.54)   1:20.75 (1:20.75)   1:49.33 (1:49.33)
        2:13.42 (24.09)     2:40.91 (51.58)   3:09.90 (1:20.57)   3:38.27 (1:48.94)
        4:02.40 (24.13)     4:29.36 (51.09)   4:57.03 (1:18.76)   5:24.70 (1:46.43)
        5:49.92 (25.22)     6:17.46 (52.76)   6:45.76 (1:21.06)   7:14.82 (1:50.12)
  6 1-6 Bucknell University-MA  'D'                        NT    7:28.35  
     1) Davitt, Mike G 21               2) r:+0.24 Stevens, Matt 21       
     3) r:+0.13 Jew, Eddie 21           4) r:+0.30 Perley, Tim 19         
                          54.69 (54.69)   1:24.35 (1:24.35)   1:53.75 (1:53.75)
        2:19.02 (25.27)     2:47.03 (53.28)   3:16.49 (1:22.74)   3:45.29 (1:51.54)
        4:11.16 (25.87)     4:40.17 (54.88)   5:09.63 (1:24.34)   5:38.94 (1:53.65)
        6:03.75 (24.81)     6:31.29 (52.35)   6:59.68 (1:20.74)   7:28.35 (1:49.41)
  7 1-7 Bucknell University-MA  'C'                        NT    7:31.73  
     1) Beatty, George G 19             2) r:+0.09 Greene, Collin 20      
     3) r:+0.30 Phillips, Brian 18      4) r:+0.00 Shanley, Jeff 18       
     r:+0.77  25.21       53.34 (53.34)   1:22.56 (1:22.56)   1:52.14 (1:52.14)
        2:17.47 (25.33)     2:46.32 (54.18)   3:15.76 (1:23.62)   3:44.40 (1:52.26)
        4:10.94 (26.54)     4:40.41 (56.01)   5:10.22 (1:25.82)   5:39.05 (1:54.65)
        6:04.45 (25.40)     6:33.60 (54.55)   7:03.26 (1:24.21)   7:31.73 (1:52.68)
 
Event 35  Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Wallace, Danny P       20 Bucknell-MA               NT     X22.88  
          r:+0.71                                                              
 -- 1- Lambert, Marshall K    19 Bucknell-MA               NT     X23.23  
          r:+0.68                                                              
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 35                     
 
  1. Columbia University                 209   2. Bucknell University                  91