/fls/9600/site_graphics/backgrounds/homepageHD.jpg
Chile 02
Chile 01
stop
Article Image
Courtesy: Columbia University Athletics/Gene Boyars

Columbia Caps 2011-12 Academic Year with 91st Annual Varsity C Celebration

Courtesy: Columbia University Athletics
          Release: 05/01/2012
Send this article to a friend Print RSS
RELATED LINKS

Photo Album

VIDEO INTERVIEWS: Merber | Caldwell | Coach Wood | Adams | Barbour | Lester | Stamatis | Neer

NEW YORK – Senior Kyra Caldwell of the track & field team and Kyle Merber of the cross country/track & field squad were each presented the Connie S. Maniatty Outstanding Senior Student-athlete Awards to highlight the 91st edition of the Varsity C Celebration: Saluting our Student-athletes at Levien Gymnasium on Tuesday night.
 
A three-time Ivy League champion in the mile, indoor 3000m and outdoor 1500m, Merber also has been a member of two Ivy League championship distance medley relay teams and a 4x800 outdoor relay winning squad. In cross country, Merber is a two-time All-Ivy League runner and finished second overall at the 2011 Heptagonal meet in a snowstorm last October.

In 2009, Merber's eighth-place cross country finish helped the Lions to the Ivy League championship, a one-point victory over Princeton for Columbia's third Ivy League title in men's cross country. On the indoor oval, Merber set numerous records throughout his distinguished career, including the Ivy League record in the indoor mile. He ran two sub-four minute miles in his career and competed in the Wannamaker Mile at the 2012 Millrose Games at Madison Square Garden.

Kyra Caldwell has been one of the most decorated Columbia track athletes in recent history. A six-time individual Ivy League champion in the outdoor 100m hurdles, indoor 60m hurdles and outdoor 400m hurdles, Caldwell has been a member of two indoor 4x400m relay teams and two outdoor 4x400 relay teams that have captured Ivy League championships.

Named the Most Outstanding Competitor of the 2010 Ivy League Outdoor Heptagonals, Caldwell has shattered several Ivy League and Columbia records. She was the first Columbia athlete to ever win the title in the 100m hurdles in her first collegiate season and helped lead the Lions to the program's first Ivy League Heptagonal championship in indoor track & field this February.

The event, which honors all Columbia student-athletes, also featured the presentation of the Athletics Alumni Awards to David Barry '87CC, Michael Barry '89CC (wrestling) and Leslie Gittess Brodsky '88CC (women's tennis).

The watch award presentations for the Columbia senior student-athletes earning the highest cumulative grade-point averages and at least two varsity letters. Cindy Chen (volleyball) earned the Marion R. Philips Watch and Jesse Vella (men's soccer) earned the Dwight D. Eisenhower watch.
 
In addition, the fourth annual Lions Cup was awarded to the women's basketball team. A competitive event for all Columbia University varsity sports programs that is a means by which student-athletes can compete on behalf of their teams for points in various categories, the women's basketball team edged field hockey.
 
The men's squash team was awarded the Paul E. Fernandes Community Service Award, given to the varsity sports program achieving the most significant contributions and notable service to the University and local communities during an academic year.

Varsity C Celebration 2011-12 Awards
Alumni Athletic Award – David Barry '87CC, Michael Barry '89CC (wrestling) and Leslie Gittess Brodsky '88CC (women's tennis)
Dwight D. Eisenhower Watch – Jesse Vella '12SEAS (men's soccer)
Marion R. Philips Watch – Cindy Chen '12CC (volleyball)
 
Connie S. Maniatty Outstanding Senior Athlete Award
Male – Kyle Merber '12CC (cross country/men's track & field)
Female – Kyra Caldwell '12CC (women's track & field)
Student Speakers – Sydney Clark '12CC (women's tennis) and Zach Glubiak '12CC (men's soccer)
 
Fall Sports
Men’s Cross Country

Cross Country Award – Kyle Merber '12CC
 
Women’s Cross Country
Kathy Shiels Memorial Award – Waverly Neer '15CC
 
Field Hockey
Field Hockey Award – Katie DeSandis '13CC
Lion Pride Award – Desi Scherf '12CC
 
Football
David W. Smyth Football Cup – Sean Brackett '13CC
Phil Fusco Memorial Award – Nick Mistretta '12CC
Class of 1913 Football Cup – Bob Hauschildt '12CC
 
Women’s Soccer
Ali Ahern Memorial Award – Ashlin Yahr '12CC
1994 Award – Lillian Klein '12BC
 
Men’s Soccer
Rocco Commisso Award – Will Stamatis '13CC
Soccer Alumni Award – Quentin Grigsby '13CC
 
Volleyball
Volleyball Award – Megan Gaughn '13CC
 
Winter Sports
Men’s Basketball

Raymond J. Fullerton Memorial Award – Brian Barbour '13CC
Walter H. Bernson Memorial Award – Matt Johnson '12CC
Jason Wachob Award – Chris Crockett '12CC and Blaise Staab '12SEAS
Sheldon B. Preschel Basketball Memorial Award –  Dean Kowalski '13CC
 
Women’s Basketball
Most Valuable Player Award – Tyler Simpson '13CC
Most Inspirational Player Award – Jazmin Fuller '12CC
 
Men’s Fencing
James Murray Memorial Trophy – Will Spear '15CC
Kestler Award – Alen Hadzic '14CC
 
Women’s Fencing
Women’s Fencing Award — Sammy Roberts '12SEAS
Kestler Award — Lydia Kopecky '13CC
 
Men's Squash
Men's Squash Award — Ramit Tandon '15CC
 
Women's Squash
Women's Squash Award — Katie Quan '14CC
Klimley Award — Liz Chu '12CC
 
Women’s Swimming & Diving
Women’s Swimming Award — Katie Meili '13CC
Tina Steck Award — Dorothy Baker '12CC
 
Men’s Swimming & Diving
Herbert E. Vollmer Memorial Award — Robert Eyckmans '12CC
Jim Stallman Memorial Award — Omar Arafa '15SEAS and Jeremie DeZwirek '15SEAS
Edward T. Kennedy Memorial Prize — Kevin Zhai '12CC
 
Wrestling
Gus Peterson Memorial Trophy — Kyle Gilchrist '12CC
Jonathan P. Gross Memorial Award — Kevin Lester '12CC
 
Spring Sports
Archery
Women’s Archery Award — Sarah Chai '12CC
 
Baseball
Lou Gehrig MVP Award — Dario Pizzano '13CC
Joseph P. Allen Memorial Award — Jon Eisen '12CC
 
Golf
William Terminello Award
M - Michael Yiu '13CC
F - Michelle Piyapattra '14CC
 
Women’s Lacrosse
Adrian Walters Award — Taylor Gattinella '12CC
 
Men’s Rowing
William Sanford Award — Ian Winthrop '12CC
Robert Harron Memorial Bowl — Daniel Kirrane '12CC and Bruno Salemme '12CC
Stephen M. Abbey Memorial Prize
Heavyweight — Noah Whitehead '13SEAS
Lightweight — Noah Buckley '12CC
Richard Goodridge Jackson Memorial Prize — Noah Whitehead '13SEAS
 
Women’s Rowing
Women’s Crew Award — Samantha Warren '13CC
Edward C. Hewitt Award — Bailey Griswold '12BC
 
Softball
Softball Award — Morgan Cook '14CC
Carol Dodge Award — Alison Lam '13CC
 
Women’s Tennis
Women's Tennis Award — Nicole Bartnik '13CC
 
Men’s Tennis
Jeremiah Courtney Tennis Cup — Rajeev Deb-Sen '12CC and Haig Schneiderman '12CC
 
Men’s Track & Field
Harrison K. Bird Memorial Award
Indoors — Kyle Merber '12CC
Outdoors — Harrison McFann '13CC
Edgar “Dick” Mason Trophy — Mike Murphy '13CC
Gustave A. Jaeger Memorial Trophy — Caroline McDonough '13CC
Steven N. Chait Award — Adam Behnke '12CC
 
Women’s Track & Field
Women’s Track and Field Award
Indoors — Waverly Neer '15CC
Outdoors — Nadia Eke '15CC

advertisement
Exclusive Live & On-Demand Video
UPCOMING LIVE EVENTS
Saturday , October 25
Football Columbia Football Today (Week 6)
07:28 AM
Saturday , October 25
Football Columbia Football vs. Dartmouth (audio only)
01:15 PM
Social Media