Meet Schedule

NEW YORK – On Saturday, Feb. 1, the Columbia men and women's track & field teams will host the 2014 Lions Invitational at the New York New Balance Track & Field Center at the Armory to start the month. Columbia will welcome a nine-team field, including Albany, LaSalle, Maryland, Maryland Eastern-Shore, Monmouth, Penn, Princeton and the NY/NJ Track Club.

To find directions to the New York Armory, please click HERE.

Field events are slated to start along with the sprints to kick-off the meet at 5 p.m. The Long jumps and the 60m runs will be the first events of the evening and the final event scheduled is the 4x800m relay at 9 p.m. Meet results will be available at GoColumbiaLions.com and DirectAthletics.com following the competition.

FEATURED ARTICLE: Iheukwumere Sets Program Record In 60m Dash

Columbia Participant Schedule

TIME FIELD EVENTS PARTICIPANTS
5:00 Long Jump

W: Eke, Williams

M: Griffin

  Tiple Jump

W: Eke, Williams

M: Griffin

  Weight Throw

W: Koronios, O'Conner

M: Dickerson

  Shot Put

W: Koronios, O'Conner

M: Dickerson

  Pole Vault W: Centanaro, Shadid
  High Jump W: Barker, Hinnerichs, Magee

 

TIME EVENT PARTICIPANTS
5:00 60m Trials (W) Chijioke, Cunningham, Iheukwumere
5:10 60m Trials (M) Starrett
5:20 60H Trials (W) Barker, Greer
5:40 Mile (W) Foland, Kamrani, Neer, Sadler, Simonson, Tuttle, Williams
6:00 Mile (M) Boyle, Composto, Cousins, Everett, Eversole, Fish, Gibbons, Gregorek, Hanig, Myjer, Nestor, Norris, Piper, Ross, Rutherford, Violone, Wilson
6:50 400m (W) Johnson, Parker, Wade
7:05 400m (M) Hammond, Kier, Lartique, Miner
7:20 500m (W) Bauer, Burke
7:30 500m (M) Boyd, Busby, Sowah, Woode
7:40 800m (W) Bills, Rathbun
7:50 800m (M) McFann
8:00 1000m (W) Carey, Firl
8:05 1000m (M) Freemantle, Naplitano
8:10 200m (W) Chijioke, Cunningham, Iheukwumere, McCormack, McKendrick, Williams
8:25 200m (M) Starrett
8:35 3000m (W) Rustami, Schustrom, Siler, Tanner
8:50 3000m (M) Baisley, Composto, Eversole, hanig, Harper, Macauley
9:00 4x400m

(W) A: Parker, Wade, McCormack, Johnson | B: Bauer, Bills, Rathbun, Burke

(M) A: Lartigue, Boyd, Busby, McFann | B: Woode, Kier, Miner, Hammond

9:10 4x800m

(W) Foland, Firl, Tuttle, Rustami

(M) A: Myjery, Piper, Ross, Violone | B: Cousins, Boyle, Norris, Wilson