Licensed to Percy Uris Natatorium - Site License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/17/2013 03:19 PM
                      Columbia Men vs. Army - 11/17/2013                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rembrandt, Micah          JR Columbia-MR               NP     295.20  
  2 Kim, Derek                SO Columbia-MR               NP     267.90  
  3 Urnezis, Joshua           JR Army-MR                   NP     259.13  
  4 Emery, Ed                 SO Army-MR                   NP     155.18  
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Columbia University-MR  'A'                            NT    1:32.38  
     1) Fox-Moles, Michael JR           2) r:+0.26 Saunders, Codi SO      
     3) r:+0.20 Jakl, David JR          4) r:+0.02 Ngan, Alex JR          
              24.00       50.27 (26.27)     1:12.05 (21.78)     1:32.38 (20.33)
  2 U.S. Military Academy-MR  'A'                          NT    1:33.02  
     1) Mo, Samuel SO                   2) r:+0.16 Hart, Dion JR          
     3) r:-0.02 Dustin, Michael JR      4) r:+0.10 Szekely, Christopher SO
              24.21       50.58 (26.37)     1:12.97 (22.39)     1:33.02 (20.05)
  3 Columbia University-MR  'B'                            NT    1:34.15  
     1) Xu, Ben SO                      2) r:+0.10 Swallow, Matthew SR    
     3) r:+0.23 May, Drew FR            4) r:+0.29 Gaissert, Philipp SR   
              24.48       50.57 (26.09)     1:13.36 (22.79)     1:34.15 (20.79)
  4 U.S. Military Academy-MR  'B'                          NT    1:35.82  
     1) Archambeau, Pierre SO           2) r:NRT Chung, Joon JR           
     3) r:+0.25 Mo, Daniel FR           4) r:+0.03 Yacynych, Kenny SR     
              28.47       51.37 (22.90)     1:14.73 (23.36)     1:35.82 (21.09)
  5 Columbia University-MR  'C'                            NT   x1:35.95  
     1) Norman, Thomas FR               2) r:+0.07 Traub, Eric SR         
     3) r:+0.17 Quinn, Kevin JR         4) r:+0.14 Mango, Alex SO         
              25.13       51.58 (26.45)     1:14.23 (22.65)     1:35.95 (21.72)
  6 U.S. Military Academy-MR  'C'                          NT   x1:36.44  
     1) Panaccione, Bryan FR            2) r:+0.20 Kong, Austin SO        
     3) r:+0.14 Regan, Sean FR          4) r:+0.09 Astashinsky, Jonathan F
              24.99       51.72 (26.73)     1:14.68 (22.96)     1:36.44 (21.76)
  7 U.S. Military Academy-MR  'D'                          NT   x1:38.69  
     1) McKay, Max FR                   2) r:+0.07 Quay, Ben SR           
     3) r:+0.21 Trumbauer, Wesley SR    4) r:+0.07 Blickle, John SR       
              25.92       53.55 (27.63)     1:17.13 (23.58)     1:38.69 (21.56)
  8 Columbia University-MR  'D'                            NT   x1:43.46  
     1) Crane, Kingsley SO              2) r:+0.24 Wood, Andrew SR        
     3) r:+0.19 Pawlak, Kevin FR        4) r:+0.05 Fraser, Connor FR      
              27.19       54.72 (27.53)     1:19.94 (25.22)     1:43.46 (23.52)
 
Event 3  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woudenberg, Casey         JR Army-MR                   NT    9:38.91  
     r:+0.72  26.03       54.49 (28.46)     1:23.48 (28.99)     1:52.37 (28.89)
        2:21.56 (29.19)     2:50.80 (29.24)     3:19.98 (29.18)     3:48.99 (29.01)
        4:18.42 (29.43)     4:48.20 (29.78)     5:17.63 (29.43)     5:46.84 (29.21)
        6:16.05 (29.21)     6:45.41 (29.36)     7:14.50 (29.09)     7:43.41 (28.91)
        8:12.48 (29.07)     8:41.64 (29.16)     9:10.77 (29.13)     9:38.91 (28.14)
  2 Harmon, Clay              FR Army-MR                   NT    9:43.45  
     r:+0.83  26.04       54.64 (28.60)     1:23.70 (29.06)     1:52.97 (29.27)
        2:22.18 (29.21)     2:51.76 (29.58)     3:21.27 (29.51)     3:50.81 (29.54)
        4:20.31 (29.50)     4:49.93 (29.62)     5:19.25 (29.32)     5:48.67 (29.42)
        6:18.23 (29.56)     6:47.78 (29.55)     7:17.41 (29.63)     7:47.14 (29.73)
        8:16.35 (29.21)     8:45.94 (29.59)     9:15.05 (29.11)     9:43.45 (28.40)
  3 Delgado, James            FR Columbia-MR               NT    9:44.13  
     r:+0.78  26.71       55.29 (28.58)     1:24.18 (28.89)     1:53.21 (29.03)
                                                    3:20.91 ( )     3:50.20 (29.29)
        4:19.44 (29.24)     4:48.77 (29.33)     5:18.18 (29.41)     5:39.15 (20.97)
        6:17.09 (37.94)     6:46.69 (29.60)     7:16.32 (29.63)     7:46.20 (29.88)
        8:16.00 (29.80)     8:45.81 (29.81)     9:15.59 (29.78)     9:44.13 (28.54)
  4 Raynes, Stephen           JR Columbia-MR               NT    9:44.37  
     r:+0.66  25.83       54.45 (28.62)     1:23.58 (29.13)     1:53.12 (29.54)
        2:22.46 (29.34)     2:52.13 (29.67)     3:21.71 (29.58)     3:51.41 (29.70)
        4:21.08 (29.67)     4:51.16 (30.08)     5:20.74 (29.58)     5:50.21 (29.47)
        6:19.94 (29.73)     6:49.83 (29.89)     7:19.56 (29.73)     7:49.14 (29.58)
        8:18.63 (29.49)     8:47.87 (29.24)     9:16.81 (28.94)     9:44.37 (27.56)
  5 Mattingly, Tyler          SO Columbia-MR               NT    9:50.95  
     r:+0.76  27.32       56.47 (29.15)     1:26.08 (29.61)     1:55.69 (29.61)
        2:25.72 (30.03)     2:55.39 (29.67)     3:25.05 (29.66)     3:54.91 (29.86)
        4:24.81 (29.90)     4:54.82 (30.01)     5:23.86 (29.04)     5:52.83 (28.97)
        6:21.88 (29.05)     6:51.30 (29.42)     7:20.85 (29.55)     7:50.57 (29.72)
        8:20.01 (29.44)     8:50.28 (30.27)     9:20.85 (30.57)     9:50.95 (30.10)
  6 Dunkle, Sam               JR Columbia-MR               NT   x9:54.67  
     r:+0.72  26.68       55.51 (28.83)     1:24.95 (29.44)     1:54.73 (29.78)
        2:24.52 (29.79)     2:54.60 (30.08)     3:24.73 (30.13)     3:54.89 (30.16)
        4:25.03 (30.14)     4:55.30 (30.27)     5:25.48 (30.18)     5:55.36 (29.88)
        6:25.43 (30.07)     6:55.76 (30.33)     7:25.99 (30.23)     7:56.11 (30.12)
        8:26.19 (30.08)     8:56.11 (29.92)     9:25.72 (29.61)     9:54.67 (28.95)
  7 Ruckman, Dan              SR Army-MR                   NT   10:01.84  
     r:+0.69  26.84       56.38 (29.54)     1:25.57 (29.19)     1:55.27 (29.70)
        2:25.57 (30.30)     2:56.14 (30.57)     3:26.24 (30.10)     3:56.59 (30.35)
        4:27.27 (30.68)   5:28.40 (1:01.13)                                        
                                                    7:29.99 ( )     8:00.33 (30.34)
     10:01.84 (2:01.51)                                                            
  8 Kane, Matt                JR Army-MR                   NT  x10:19.78  
     r:+0.79  27.84       58.00 (30.16)     1:28.39 (30.39)     1:59.05 (30.66)
        2:29.85 (30.80)     3:00.79 (30.94)     3:32.31 (31.52)     4:03.80 (31.49)
        4:34.84 (31.04)     5:06.73 (31.89)     5:38.46 (31.73)     6:09.68 (31.22)
        6:41.19 (31.51)     7:12.63 (31.44)     7:44.19 (31.56)     8:15.98 (31.79)
        8:47.58 (31.60)     9:19.00 (31.42)     9:49.73 (30.73)    10:19.78 (30.05)
 
Event 4  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szekely, Christopher      SO Army-MR                   NT    1:40.98  
     r:+0.79  23.42       49.01 (25.59)     1:15.07 (26.06)     1:40.98 (25.91)
  2 Mango, Alex               SO Columbia-MR               NT    1:42.12  
     r:+0.67  23.68       49.30 (25.62)     1:15.79 (26.49)     1:42.12 (26.33)
  3 Bondarenko, Nikita        FR Columbia-MR               NT    1:43.14  
     r:+0.69  24.33       50.53 (26.20)     1:16.28 (25.75)     1:43.14 (26.86)
  4 McCall, Devin             FR Army-MR                   NT    1:43.56  
     r:+0.65  23.85       50.09 (26.24)     1:16.74 (26.65)     1:43.56 (26.82)
  5 Radice, Julian            FR Columbia-MR               NT    1:43.93  
     r:+0.62  24.07       50.19 (26.12)     1:17.05 (26.86)     1:43.93 (26.88)
  6 Vivadelli, Christian      SO Columbia-MR               NT   x1:43.95  
     r:+0.75  24.46       50.56 (26.10)     1:17.28 (26.72)     1:43.95 (26.67)
  7 Sowell, Tyler             JR Army-MR                   NT    1:46.75  
     r:+0.68  23.70       49.79 (26.09)     1:17.34 (27.55)     1:46.75 (29.41)
  8 Sjoholm, Adam             SO Army-MR                   NT   x1:47.51  
     r:+0.82  24.82       51.21 (26.39)     1:18.45 (27.24)     1:47.51 (29.06)
 
Event 5  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jakl, David               JR Columbia-MR               NT      51.09  
              25.52       51.09 (25.57)                                        
  2 Fox-Moles, Michael        JR Columbia-MR               NT      51.46  
              25.71       51.46 (25.75)                                        
  3 Xu, Ben                   SO Columbia-MR               NT      51.48  
              25.36       51.48 (26.12)                                        
  4 Mo, Samuel                SO Army-MR                   NT      52.38  
              25.36       52.38 (27.02)                                        
  5 Norman, Thomas            FR Columbia-MR               NT     x52.97  
              25.80       52.97 (27.17)                                        
  6 Panaccione, Bryan         FR Army-MR                   NT      53.07  
              25.82       53.07 (27.25)                                        
  7 Yacynych, Kenny           SR Army-MR                   NT      53.38  
              26.04       53.38 (27.34)                                        
  8 Archambeau, Pierre        SO Army-MR                   NT     x55.76  
              26.15       55.76 (29.61)                                        
 
Event 6  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chung, Joon               JR Army-MR                   NT      58.62  
     r:+0.72  27.19       58.62 (31.43)                                        
  2 Saunders, Codi            SO Columbia-MR               NT      58.66  
     r:+0.65  27.54       58.66 (31.12)                                        
  3 Swallow, Matthew          SR Columbia-MR               NT      58.92  
     r:+0.62  27.49       58.92 (31.43)                                        
  4 Traub, Eric               SR Columbia-MR               NT      59.08  
     r:+0.75  28.10       59.08 (30.98)                                        
  5 Bergstein, Nick           FR Army-MR                   NT      59.14  
     r:+0.68  27.68       59.14 (31.46)                                        
  6 Kanzari, Colin            SO Army-MR                   NT      59.57  
     r:+0.67  27.86       59.57 (31.71)                                        
  7 Chen, Ronald              SO Columbia-MR               NT     x59.76  
     r:+0.65  28.16       59.76 (31.60)                                        
  8 Daniels, Joseph           FR Army-MR                   NT   x1:02.00  
     r:+0.75  28.55     1:02.00 (33.45)                                        
 -- Santoro, John             SO Columbia-MR               NT     X59.51  
     r:+0.84  28.21       59.51 (31.30)                                        
 -- Wood, Andrew              SR Columbia-MR               NT   X1:00.41  
     r:+0.72  28.17     1:00.41 (32.24)                                        
 -- Stephenson, Harry         SR Columbia-MR               NT   X1:00.77  
     r:+0.72  28.73     1:00.77 (32.04)                                        
 
Event 7  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Kevin              JR Columbia-MR               NT    1:49.55  
     r:+0.67  25.23       53.46 (28.23)     1:21.42 (27.96)     1:49.55 (28.13)
  2 Li, Terry                 FR Columbia-MR               NT    1:51.99  
     r:+0.67  25.23       54.40 (29.17)     1:23.04 (28.64)     1:51.99 (28.95)
  3 Viana, Will               JR Army-MR                   NT    1:52.74  
     r:+0.79  25.16       53.35 (28.19)     1:22.38 (29.03)     1:52.74 (30.36)
  4 Whitten, Grayson          SO Army-MR                   NT    1:54.41  
     r:+0.73  25.67       54.43 (28.76)     1:23.67 (29.24)     1:54.41 (30.74)
  5 Blankenbeker, Zach        SO Army-MR                   NT    1:54.77  
     r:+0.77  26.03       54.09 (28.06)     1:23.81 (29.72)     1:54.77 (30.96)
  6 Regan, Sean               FR Army-MR                   NT   x1:56.57  
     r:+0.74  25.76       55.51 (29.75)     1:26.63 (31.12)     1:56.57 (29.94)
  7 Pawlak, Kevin             FR Columbia-MR               NT    2:00.45  
     r:+0.78  27.38       57.65 (30.27)     1:28.71 (31.06)     2:00.45 (31.74)
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaissert, Philipp         SR Columbia-MR               NT      20.91  
          r:+0.59                                                              
  2 Wong, Stanley             JR Columbia-MR               NT      21.02  
          r:+0.63                                                              
  3 Dustin, Michael           JR Army-MR                   NT      21.65  
          r:+0.59                                                              
  4 Woudenberg, Casey         JR Army-MR                   NT      21.74  
          r:+0.69                                                              
  5 Sjoholm, Adam             SO Army-MR                   NT      22.04  
          r:+0.65                                                              
  6 May, Drew                 FR Columbia-MR               NT      22.29  
          r:+0.68                                                              
  7 Von Jouanne, Scott        FR Army-MR                   NT     x22.47  
          r:+0.69                                                              
  8 Crane, Kingsley           SO Columbia-MR               NT     x22.93  
          r:+0.65                                                              
 
Event 9  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rembrandt, Micah          JR Columbia-MR               NP     301.73  
  2 Urnezis, Joshua           JR Army-MR                   NP     262.35  
  3 Kim, Derek                SO Columbia-MR               NP     251.02  
  4 Emery, Ed                 SO Army-MR                   NP     151.13  
 
Event 10  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jakl, David               JR Columbia-MR               NT      46.00  
     r:+0.67  23.25       46.00 (22.75)                                        
  2 Szekely, Christopher      SO Army-MR                   NT      46.31  
     r:+0.75  22.72       46.31 (23.59)                                        
  3 Gaissert, Philipp         SR Columbia-MR               NT      46.73  
     r:+0.63  22.54       46.73 (24.19)                                        
  4 Sowell, Tyler             JR Army-MR                   NT      47.93  
     r:+0.68  22.85       47.93 (25.08)                                        
  5 Yacynych, Kenny           SR Army-MR                   NT      48.00  
     r:+0.73  23.14       48.00 (24.86)                                        
  6 Wong, Stanley             JR Columbia-MR               NT      48.43  
     r:+0.65  23.43       48.43 (25.00)                                        
  7 Sjoholm, Adam             SO Army-MR                   NT     x48.49  
     r:+0.80  23.79       48.49 (24.70)                                        
 
Event 11  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norman, Thomas            FR Columbia-MR               NT    1:52.03  
              26.63       54.96 (28.33)     1:23.10 (28.14)     1:52.03 (28.93)
  2 Viana, Will               JR Army-MR                   NT    1:54.83  
              27.51       56.53 (29.02)     1:25.59 (29.06)     1:54.83 (29.24)
  3 Vivadelli, Christian      SO Columbia-MR               NT    1:55.59  
              27.79       56.82 (29.03)     1:26.20 (29.38)     1:55.59 (29.39)
  4 Dempsey, Alex             SO Army-MR                   NT    1:55.99  
              27.25       56.00 (28.75)     1:26.11 (30.11)     1:55.99 (29.88)
  5 Lorton, Brendan           SR Army-MR                   NT    1:59.83  
              27.70       56.99 (29.29)     1:27.51 (30.52)     1:59.83 (32.32)
  6 Raynes, Stephen           JR Columbia-MR               NT    1:59.86  
              28.28       58.76 (30.48)     1:30.27 (31.51)     1:59.86 (29.59)
  7 McKay, Max                FR Army-MR                   NT   x2:00.46  
              27.70       58.13 (30.43)     1:29.52 (31.39)     2:00.46 (30.94)
  8 Fraser, Connor            FR Columbia-MR               NT   x2:02.37  
              28.30       58.89 (30.59)     1:30.37 (31.48)     2:02.37 (32.00)
 
Event 12  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chung, Joon               JR Army-MR                   NT    2:07.14  
     r:+0.69  28.99     1:01.37 (32.38)     1:34.24 (32.87)     2:07.14 (32.90)
  2 Santoro, John             SO Columbia-MR               NT    2:07.55  
     r:+0.76  29.48     1:01.77 (32.29)     1:34.44 (32.67)     2:07.55 (33.11)
  3 Stephenson, Harry         SR Columbia-MR               NT    2:09.79  
     r:+0.71  29.44     1:02.17 (32.73)     1:35.89 (33.72)     2:09.79 (33.90)
  4 Kanzari, Colin            SO Army-MR                   NT    2:10.13  
     r:+0.72  28.84     1:01.59 (32.75)     1:35.38 (33.79)     2:10.13 (34.75)
  5 Saunders, Codi            SO Columbia-MR               NT    2:11.63  
     r:+0.64  30.05   2:11.63 (1:41.58)                                        
  6 Bergstein, Nick           FR Army-MR                   NT    2:12.51  
     r:+0.64  29.07     1:02.76 (33.69)     1:37.08 (34.32)     2:12.51 (35.43)
  7 Quinn, Kevin              JR Columbia-MR               NT   x2:14.04  
     r:+0.72  30.42     1:04.26 (33.84)     1:38.73 (34.47)     2:14.04 (35.31)
  8 Quay, Ben                 SR Army-MR                   NT   x2:16.55  
     r:+0.71  28.99     1:02.93 (33.94)     1:38.54 (35.61)     2:16.55 (38.01)
 
Event 13  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foster, Jack              FR Columbia-MR               NT    4:39.11  
     r:+0.70  25.30       52.98 (27.68)     1:20.97 (27.99)     1:49.77 (28.80)
        2:18.44 (28.67)     2:47.14 (28.70)     3:15.81 (28.67)     3:44.55 (28.74)
        4:12.37 (27.82)     4:39.11 (26.74)                                        
  2 Delgado, James            FR Columbia-MR               NT    4:43.66  
     r:+0.79  26.54       53.13 (26.59)                                        
            2:21.40 ( )                             3:18.51 ( )     3:47.27 (28.76)
        4:15.80 (28.53)     4:43.66 (27.86)                                        
  3 Mattingly, Tyler          SO Columbia-MR               NT    4:43.81  
     r:+0.71  26.36       55.18 (28.82)     1:24.40 (29.22)     1:53.75 (29.35)
        2:22.62 (28.87)     2:50.92 (28.30)     3:19.46 (28.54)     3:47.87 (28.41)
        4:16.14 (28.27)     4:43.81 (27.67)                                        
  4 Li, Terry                 FR Columbia-MR               NT   x4:44.31  
     r:+0.72  25.82       54.41 (28.59)     1:23.47 (29.06)     1:52.92 (29.45)
        2:22.49 (29.57)     2:52.14 (29.65)     3:21.82 (29.68)     3:50.13 (28.31)
        4:17.34 (27.21)     4:44.31 (26.97)                                        
  5 Woudenberg, Casey         JR Army-MR                   NT    4:46.98  
     r:+0.71  25.70       54.07 (28.37)     1:23.21 (29.14)     1:52.90 (29.69)
        2:22.27 (29.37)     2:51.52 (29.25)     3:20.60 (29.08)     3:49.45 (28.85)
        4:18.66 (29.21)     4:46.98 (28.32)                                        
  6 McCall, Devin             FR Army-MR                   NT    4:51.11  
     r:+0.66  25.17       53.47 (28.30)     1:22.39 (28.92)     1:52.05 (29.66)
        2:21.63 (29.58)     2:51.55 (29.92)     3:21.52 (29.97)     3:51.58 (30.06)
        4:21.89 (30.31)     4:51.11 (29.22)                                        
  7 Harmon, Clay              FR Army-MR                   NT    4:51.74  
     r:+0.85  25.84       54.02 (28.18)     1:23.21 (29.19)     1:52.81 (29.60)
        2:22.59 (29.78)     2:52.73 (30.14)     3:22.81 (30.08)     3:52.80 (29.99)
        4:22.63 (29.83)     4:51.74 (29.11)                                        
  8 Ruckman, Dan              SR Army-MR                   NT   x4:54.18  
     r:+0.69  25.99       55.07 (29.08)     1:24.36 (29.29)     1:54.25 (29.89)
        2:24.14 (29.89)     2:54.44 (30.30)     3:24.52 (30.08)     3:54.71 (30.19)
        4:54.18 (59.47)                                                            
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 May, Drew                 FR Columbia-MR               NT      50.94  
     r:+0.70  24.05       50.94 (26.89)                                        
  2 Gaissert, Philipp         SR Columbia-MR               NT      51.30  
     r:+0.63  24.14       51.30 (27.16)                                        
  3 Mo, Samuel                SO Army-MR                   NT      51.78  
     r:+0.68  24.16       51.78 (27.62)                                        
  3 Mango, Alex               SO Columbia-MR               NT      51.78  
     r:+0.70  24.23       51.78 (27.55)                                        
  5 Mo, Daniel                FR Army-MR                   NT      51.92  
          r:+0.67                                                              
  6 Dustin, Michael           JR Army-MR                   NT      51.97  
     r:+0.64  24.51       51.97 (27.46)                                        
  7 Fox-Moles, Michael        JR Columbia-MR               NT     x52.57  
     r:+0.68  24.89       52.57 (27.68)                                        
  8 Regan, Sean               FR Army-MR                   NT     x52.60  
     r:+0.72  24.47       52.60 (28.13)                                        
 -- Ngan, Alex                JR Columbia-MR               NT     X51.19  
     r:+0.66  23.78       51.19 (27.41)                                        
 -- Xu, Ben                   SO Columbia-MR               NT     X51.97  
     r:+0.66  24.20       51.97 (27.77)                                        
 -- Crane, Kingsley           SO Columbia-MR               NT     X53.96  
     r:+0.68  25.23       53.96 (28.73)                                        
 -- Pawlak, Kevin             FR Columbia-MR               NT     X59.20  
     r:+0.80  28.16       59.20 (31.04)                                        
 
Event 15  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Ronald              SO Columbia-MR               NT    1:55.33  
     r:+0.66  25.02       55.46 (30.44)     1:28.58 (33.12)     1:55.33 (26.75)
  2 Mo, Samuel                SO Army-MR                   NT    1:55.83  
     r:+0.66  25.64       56.29 (30.65)     1:29.47 (33.18)     1:55.83 (26.36)
  3 Viana, Will               JR Army-MR                   NT    1:56.49  
     r:+0.86  25.30       54.27 (28.97)     1:29.03 (34.76)     1:56.49 (27.46)
  4 Foster, Jack              FR Columbia-MR               NT    1:56.75  
     r:+0.79  25.74       55.86 (30.12)     1:29.83 (33.97)     1:56.75 (26.92)
  5 Bondarenko, Nikita        FR Columbia-MR               NT    1:56.86  
     r:+0.69  24.92       55.06 (30.14)     1:29.40 (34.34)     1:56.86 (27.46)
  6 Mo, Daniel                FR Army-MR                   NT    1:58.07  
     r:+0.63  24.87       55.13 (30.26)     1:30.18 (35.05)     1:58.07 (27.89)
  7 Kanzari, Colin            SO Army-MR                   NT   x2:01.60  
     r:+0.71  26.16       57.55 (31.39)     1:31.44 (33.89)     2:01.60 (30.16)
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 U.S. Military Academy-MR  'A'                          NT    3:09.42  
     1) Szekely, Christopher SO         2) r:+0.42 Woudenberg, Casey JR   
     3) r:+0.18 Yacynych, Kenny SR      4) r:+0.09 Viana, Will JR         
     r:+0.79  22.84       46.74 (46.74)     1:09.74 (23.00)     1:34.39 (47.65)
        1:56.92 (22.53)     2:21.89 (47.50)     2:44.09 (22.20)     3:09.42 (47.53)
  2 Columbia University-MR  'A'                            NT    3:09.69  
     1) Traub, Eric SR                  2) r:+0.26 Saunders, Codi SO      
     3) r:+0.32 Foster, Jack FR         4) r:+0.09 Radice, Julian FR      
     r:+0.76  23.22       47.42 (47.42)     1:10.13 (22.71)     1:34.43 (47.01)
        1:57.50 (23.07)     2:22.52 (48.09)     2:44.99 (22.47)     3:09.69 (47.17)
  3 U.S. Military Academy-MR  'B'                          NT    3:11.30  
     1) Dustin, Michael JR              2) r:+0.07 Sjoholm, Adam SO       
     3) r:+0.17 Sowell, Tyler JR        4) r:-0.02 Trumbauer, Wesley SR   
     r:+0.63  22.94       47.98 (47.98)     1:11.12 (23.14)     1:36.16 (48.18)
        1:58.72 (22.56)     2:24.10 (47.94)     2:46.34 (22.24)     3:11.30 (47.20)
  4 Columbia University-MR  'B'                            NT    3:12.67  
     1) Vivadelli, Christian SO         2) r:+0.21 Mango, Alex SO         
     3) r:+0.22 Dunkle, Sam JR          4) r:+0.14 Quinn, Kevin JR        
     r:+0.74  23.60       48.21 (48.21)     1:11.36 (23.15)     1:36.34 (48.13)
        1:59.75 (23.41)     2:25.62 (49.28)     2:47.78 (22.16)     3:12.67 (47.05)
  5 U.S. Military Academy-MR  'D'                          NT   x3:13.33  
     1) McCall, Devin FR                2) r:+0.08 Ruckman, Dan SR        
     3) r:+0.34 Von Jouanne, Scott FR   4) r:+0.14 Regan, Sean FR         
     r:+0.64  23.24       48.59 (48.59)     1:11.66 (23.07)     1:36.80 (48.21)
        1:59.70 (22.90)     2:25.40 (48.60)     2:47.84 (22.44)     3:13.33 (47.93)
  6 U.S. Military Academy-MR  'C'                          NT   x3:16.53  
     1) Blickle, John SR                2) r:+0.08 Archambeau, Pierre SO  
     3) r:+0.39 Maddy, Seth FR          4) r:+0.00 Treiberg, Nick SO      
     r:+0.73  23.49       49.31 (49.31)     1:12.73 (23.42)     1:39.52 (50.21)
        2:02.48 (22.96)     2:28.35 (48.83)     2:50.43 (22.08)     3:16.53 (48.18)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 16                     
 
  1. Columbia University               182.5   2. U.S. Military Academy             115.5