Uploaded Ad
spacer   My Account for spacer
spacer

Licensed to Percy Uris Natatorium - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/26/2013 06:49 PM
              Brown University at Columbia University - 1/26/2013              
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Collazo, Jason           Columbia-MR           334.95     308.33    9  
  2 1-2 Gourley, Alexander       Brown-NE                  NP     296.10    4  
  3 1-3 Rembrandt, Micah         Columbia-MR           329.25     294.00    3  
  4 1-4 Rosenberg, William       Brown-NE                  NP     275.40    2  
  5 1-5 Kim, Derek               Columbia-MR           261.23     265.88    1  
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Columbia University-MR  'A'                   1:29.22    1:31.58   11  
     1) Arafa, Omar                     2) r:NRT Wong, Stanley            
     3) r:+0.32 Jakl, David             4) r:+0.29 Gosek, Daniel          
              23.62       49.30 (25.68)     1:11.20 (21.90)     1:31.58 (20.38)
  2 1-2 Columbia University-MR  'B'                        NT    1:32.23    4  
     1) Fox-Moles, Michael              2) r:+0.01 Swallow, Matthew       
     3) r:+0.27 Ngan, Alex              4) r:-0.03 Wright III, John       
              24.22       49.45 (25.23)     1:11.84 (22.39)     1:32.23 (20.39)
  3 1-3 Brown University-NE  'A'                           NT    1:33.40    2  
     1) Pascal, Alex                    2) r:+0.13 McVicker, Michael      
     3) r:+0.21 Strausser, Jeffrey      4) r:+0.23 Glenn, Thomas          
              24.22       50.43 (26.21)     1:12.47 (22.04)     1:33.40 (20.93)
  4 1-4 Brown University-NE  'B'                           NT    1:37.67  
     1) Voss, Adam                      2) r:+0.20 Mercurio, Thomas       
     3) r:+0.02 Johnson, Michael        4) r:+0.21 Diamond, Oliver        
              25.54       52.74 (27.20)     1:15.96 (23.22)     1:37.67 (21.71)
  5 1-5 Brown University-NE  'C'                           NT   x1:38.12  
     1) Hunter, Paul                    2) r:+0.15 Meyers, Christopher    
     3) r:+0.35 Barr, Brian             4) r:+0.20 Luminais, Matthew      
              25.27       52.51 (27.24)     1:16.65 (24.14)     1:38.12 (21.47)
  6 1-6 Columbia University-MR  'C'                        NT   x1:39.69  
     1) Dougherty, Patrick              2) r:+0.28 Saunders, Codi         
     3) r:+0.05 Fineman, Richard        4) r:+0.01 Crane, William         
              24.84       51.89 (27.05)     1:16.90 (25.01)     1:39.69 (22.79)
  7 1-7 Brown University-NE  'D'                           NT   x1:41.65  
     1) Zhao, Guang Yi                  2) r:NRT Slater, Ian              
     3) r:NRT Treil, Alexander          4) r:NRT Weber, Jacob             
              26.59       54.61 (28.02)     1:17.60 (22.99)     1:41.65 (24.05)
 
Event 3  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Mayfield, Cory           Brown-NE                  NT    9:26.93    9  
     r:+0.65  25.55       52.99 (27.44)     1:20.82 (27.83)     1:49.07 (28.25)
        2:17.60 (28.53)     2:46.40 (28.80)     3:14.72 (28.32)     3:43.51 (28.79)
        4:12.73 (29.22)     4:41.64 (28.91)     5:10.91 (29.27)     5:40.21 (29.30)
        6:09.39 (29.18)     6:38.73 (29.34)     7:07.97 (29.24)     7:36.93 (28.96)
        8:05.45 (28.52)     8:33.48 (28.03)     9:00.75 (27.27)     9:26.93 (26.18)
  2 1-2 Stephenson, Harry        Columbia-MR          9:24.44    9:27.29    4  
     r:+0.73  26.08       53.75 (27.67)     1:21.89 (28.14)     1:50.30 (28.41)
        2:18.89 (28.59)     2:47.55 (28.66)     3:16.12 (28.57)     3:44.99 (28.87)
        4:13.74 (28.75)     4:42.52 (28.78)     5:11.19 (28.67)     5:40.12 (28.93)
        6:09.22 (29.10)     6:38.62 (29.40)     7:07.63 (29.01)     7:36.72 (29.09)
        8:05.26 (28.54)     8:33.93 (28.67)     9:01.36 (27.43)     9:27.29 (25.93)
  3 1-3 Vivadelli, Christian     Columbia-MR          9:32.27    9:37.67    3  
     r:+0.70  26.21       53.91 (27.70)     1:22.40 (28.49)     1:50.95 (28.55)
        2:19.57 (28.62)     2:48.29 (28.72)     3:17.36 (29.07)     3:46.34 (28.98)
        4:15.51 (29.17)     4:44.54 (29.03)     5:13.45 (28.91)     5:42.87 (29.42)
        6:12.20 (29.33)     6:41.60 (29.40)     7:10.87 (29.27)     7:40.30 (29.43)
        8:09.61 (29.31)     8:39.47 (29.86)     9:08.90 (29.43)     9:37.67 (28.77)
  4 1-4 Raynes, Stephen          Columbia-MR          9:17.02    9:45.54    2  
     r:+0.73  26.35       55.06 (28.71)     1:24.50 (29.44)     1:53.86 (29.36)
        2:23.49 (29.63)     2:53.20 (29.71)     3:22.94 (29.74)     3:52.61 (29.67)
        4:22.28 (29.67)     4:52.21 (29.93)     5:21.73 (29.52)     5:51.42 (29.69)
        6:21.04 (29.62)     6:50.80 (29.76)     7:20.20 (29.40)     7:49.51 (29.31)
        8:18.71 (29.20)     8:47.95 (29.24)     9:17.27 (29.32)     9:45.54 (28.27)
  5 1-5 Dunkle, Samuel           Columbia-MR          9:49.41   x9:46.36  
     r:+0.75  26.25       54.31 (28.06)     1:23.05 (28.74)     1:52.62 (29.57)
        2:22.33 (29.71)     2:52.15 (29.82)     3:22.03 (29.88)     3:51.72 (29.69)
        4:21.37 (29.65)     4:51.00 (29.63)     5:20.74 (29.74)     5:50.40 (29.66)
        6:20.28 (29.88)     6:50.06 (29.78)     7:19.70 (29.64)     7:49.65 (29.95)
        8:19.15 (29.50)     8:48.78 (29.63)     9:17.96 (29.18)     9:46.36 (28.40)
  6 1-6 Hug, John                Brown-NE                  NT   10:30.10    1  
     r:+0.91  27.67       58.15 (30.48)     1:29.46 (31.31)     2:00.62 (31.16)
        2:31.96 (31.34)     3:03.65 (31.69)     3:35.03 (31.38)     4:07.11 (32.08)
        4:39.27 (32.16)     5:11.50 (32.23)     5:42.93 (31.43)     6:14.66 (31.73)
        6:46.96 (32.30)     7:19.41 (32.45)     7:51.57 (32.16)     8:23.90 (32.33)
        8:56.14 (32.24)     9:28.38 (32.24)     9:59.48 (31.10)    10:30.10 (30.62)
 
Event 4  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Mattingly, Tyler          Columbia-MR          1:45.38   X1:44.11  
     r:+0.75  25.34       52.13 (26.79)     1:18.32 (26.19)     1:44.11 (25.79)
 -- 1- Yueh, Nathan              Columbia-MR          1:42.15   X1:45.28  
     r:+0.72  25.19       51.54 (26.35)     1:18.15 (26.61)     1:45.28 (27.13)
  1 2-1 Koll, Dominik            Columbia-MR          1:36.78    1:39.17    9  
     r:+0.69  23.06       47.74 (24.68)     1:12.95 (25.21)     1:39.17 (26.22)
  2 2-2 Glenn, Thomas            Brown-NE                  NT    1:39.36    4  
     r:+0.81  23.32       48.17 (24.85)     1:13.60 (25.43)     1:39.36 (25.76)
  3 2-3 Jakl, David              Columbia-MR          1:38.14    1:39.37    3  
     r:+0.59  23.50       48.69 (25.19)     1:14.22 (25.53)     1:39.37 (25.15)
  4 2-4 Zhao, Guang Yi           Brown-NE                  NT    1:42.97    2  
     r:+0.74  23.76       49.61 (25.85)     1:16.26 (26.65)     1:42.97 (26.71)
  5 2-5 Beutler, Joseph          Columbia-MR          1:43.04    1:43.17    1  
     r:+0.71  24.67       50.64 (25.97)     1:16.87 (26.23)     1:43.17 (26.30)
  6 2-6 Tan, Daniel              Columbia-MR          1:39.59   x1:43.36  
     r:+0.81  24.32       50.74 (26.42)     1:17.35 (26.61)     1:43.36 (26.01)
  7 2-7 Saenger, Ryan            Brown-NE                  NT    1:47.23  
     r:+0.79  24.56       51.22 (26.66)     1:19.36 (28.14)     1:47.23 (27.87)
 
Event 5  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Arafa, Omar              Columbia-MR            47.35      50.68    9  
              24.70       50.68 (25.98)                                        
  2 1-2 Fox-Moles, Michael       Columbia-MR            50.26      51.02    4  
              25.55       51.02 (25.47)                                        
  3 1-3 Pascal, Alex             Brown-NE                  NT      51.71    3  
              25.02       51.71 (26.69)                                        
  4 1-4 Dougherty, Patrick       Columbia-MR            49.91      52.41    2  
              25.91       52.41 (26.50)                                        
  5 1-5 Xu, Benjamin             Columbia-MR            51.87     x52.75  
              25.80       52.75 (26.95)                                        
  6 1-6 Hunter, Paul             Brown-NE                  NT      52.95    1  
              25.90       52.95 (27.05)                                        
  7 1-7 Slater, Ian              Brown-NE                  NT      53.74  
              26.15       53.74 (27.59)                                        
  8 1-8 Voss, Adam               Brown-NE                  NT     x54.00  
              24.92       54.00 (29.08)                                        
 
Event 6  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Veith, Mitchell           Columbia-MR            57.96     X59.94  
     r:+0.63  28.15       59.94 (31.79)                                        
 -- 1- Santoro, John             Columbia-MR          1:00.45   X1:00.17  
     r:+0.82  28.55     1:00.17 (31.62)                                        
  1 2-1 Wong, Stanley            Columbia-MR            56.03      57.42    9  
     r:+0.68  26.44       57.42 (30.98)                                        
  2 2-2 Wood, Andrew             Columbia-MR            56.97      58.66    4  
     r:+0.73  27.54       58.66 (31.12)                                        
  3 2-3 McVicker, Michael        Brown-NE                  NT      58.69    3  
     r:+0.74  27.49       58.69 (31.20)                                        
  4 2-4 Traub, Eric              Columbia-MR            56.66      58.95    2  
     r:+0.76  27.75       58.95 (31.20)                                        
  5 2-5 Saunders, Codi           Columbia-MR            59.06     x59.52  
     r:+0.67  27.71       59.52 (31.81)                                        
  6 2-6 Mercurio, Thomas         Brown-NE                  NT      59.96    1  
     r:+0.81  28.18       59.96 (31.78)                                        
  7 2-7 Meyers, Christopher      Brown-NE                  NT    1:01.09  
     r:+0.76  28.33     1:01.09 (32.76)                                        
 
Event 7  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Quinn, Kevin             Columbia-MR          1:49.11    1:48.92    9  
     r:+0.71  25.14       53.40 (28.26)     1:20.41 (27.01)     1:48.92 (28.51)
  2 1-2 Glenn, Thomas            Brown-NE                  NT    1:51.37    4  
     r:+0.86  25.11       53.35 (28.24)     1:21.58 (28.23)     1:51.37 (29.79)
  3 1-3 Mango, Alex              Columbia-MR          1:52.35    1:52.85    3  
     r:+0.73  24.83       53.57 (28.74)     1:23.44 (29.87)     1:52.85 (29.41)
  4 1-4 Barr, Brian              Brown-NE                  NT    1:54.41    2  
     r:+0.68  25.12       53.98 (28.86)     1:23.69 (29.71)     1:54.41 (30.72)
  5 1-5 Namba, Jared             Columbia-MR          1:53.37    1:54.98    1  
     r:+0.61  25.83       55.42 (29.59)     1:24.82 (29.40)     1:54.98 (30.16)
  6 1-6 Chen, Ronald             Columbia-MR          1:53.30   x1:55.05  
     r:+0.71  25.81       54.64 (28.83)     1:24.37 (29.73)     1:55.05 (30.68)
  7 1-7 Treil, Alexander         Brown-NE                  NT    1:59.72  
     r:+0.77  25.94       55.57 (29.63)     1:27.26 (31.69)     1:59.72 (32.46)
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Gaissert, Philipp        Columbia-MR            20.66      20.66    9  
          r:+0.63                                                              
  2 1-2 Gosek, Daniel            Columbia-MR            20.27      20.71    4  
          r:+0.68                                                              
  3 1-3 Ngan, Alex               Columbia-MR            20.57      21.18    3  
          r:+0.68                                                              
  4 1-4 Wright III, John         Columbia-MR            20.26     x21.23  
          r:+0.69                                                              
  5 1-5 Strausser, Jeffrey       Brown-NE                  NT      21.47    2  
          r:+0.63                                                              
  6 1-6 Diamond, Oliver          Brown-NE                  NT      21.91    1  
          r:+0.71                                                              
  7 1-7 Luminais, Matthew        Brown-NE                  NT      22.06  
          r:+0.70                                                              
  8 1-8 Weber, Jacob             Brown-NE                  NT     x22.65  
          r:+0.69                                                              
 
Event 9  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Collazo, Jason           Columbia-MR           314.70     311.10    9  
  2 1-2 Rembrandt, Micah         Columbia-MR           309.55     299.18    4  
  3 1-3 Rosenberg, William       Brown-NE                  NP     281.55    3  
  4 1-4 Gourley, Alexander       Brown-NE                  NP     270.15    2  
  5 1-5 Kim, Derek               Columbia-MR           277.28     258.68    1  
  6 1-6 Holder, William          Brown-NE                  NP     242.18  
 
Event 10  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Beutler, Joseph           Columbia-MR            47.70     X48.06  
     r:+0.67  23.43       48.06 (24.63)                                        
 -- 1- Yueh, Nathan              Columbia-MR            47.87     X49.05  
     r:+0.72  24.16       49.05 (24.89)                                        
 -- 1- Crane, William            Columbia-MR            50.82     X50.82  
     r:+0.67  24.73       50.82 (26.09)                                        
  1 2-1 Glenn, Thomas            Brown-NE                  NT      46.38    9  
     r:+0.80  22.72       46.38 (23.66)                                        
  2 2-2 Tan, Daniel              Columbia-MR            45.32      46.56    4  
     r:+0.77  22.47       46.56 (24.09)                                        
  3 2-3 Wong, Stanley            Columbia-MR            46.04      47.62    3  
     r:+0.68  22.91       47.62 (24.71)                                        
  4 2-4 Johnson, Michael         Brown-NE                  NT      47.68    2  
     r:+0.78  22.81       47.68 (24.87)                                        
  5 2-5 Saunders, Codi           Columbia-MR            48.22      47.72    1  
     r:+0.65  22.79       47.72 (24.93)                                        
  6 2-6 Zhao, Guang Yi           Brown-NE                  NT      47.79  
     r:+0.73  23.12       47.79 (24.67)                                        
  7 2-7 Diamond, Oliver          Brown-NE                  NT     x48.38  
     r:+0.74  23.71       48.38 (24.67)                                        
 -- 2- Wright III, John          Columbia-MR            44.74     X46.69  
     r:+0.67  22.63       46.69 (24.06)                                        
 
Event 11  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Xu, Benjamin             Columbia-MR          1:51.30    1:52.62    9  
              27.17       55.80 (28.63)     1:24.32 (28.52)     1:52.62 (28.30)
  2 1-2 Hunter, Paul             Brown-NE                  NT    1:53.06    4  
              26.95       55.40 (28.45)     1:24.37 (28.97)     1:53.06 (28.69)
  3 1-3 Dougherty, Patrick       Columbia-MR               NT    1:54.44    3  
              27.64       57.37 (29.73)     1:26.94 (29.57)     1:54.44 (27.50)
  4 1-4 Pascal, Alex             Brown-NE                  NT    1:54.54    2  
              27.15       56.65 (29.50)     1:25.97 (29.32)     1:54.54 (28.57)
  5 1-5 Fox-Moles, Michael       Columbia-MR               NT    1:55.09    1  
              27.88       57.96 (30.08)     1:27.68 (29.72)     1:55.09 (27.41)
  6 1-6 Slater, Ian              Brown-NE                  NT    1:55.92  
              27.58       56.79 (29.21)     1:26.47 (29.68)     1:55.92 (29.45)
  7 1-7 Namba, Jared             Columbia-MR          1:55.61   x1:58.87  
              28.19       58.17 (29.98)     1:28.46 (30.29)     1:58.87 (30.41)
 
Event 12  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Mercurio, Thomas         Brown-NE                  NT    2:07.70    9  
     r:+0.77  29.81     1:02.66 (32.85)     1:35.41 (32.75)     2:07.70 (32.29)
  2 1-2 Traub, Eric              Columbia-MR          1:59.81    2:08.30    4  
     r:+0.77  29.24     1:02.40 (33.16)     1:36.03 (33.63)     2:08.30 (32.27)
  3 1-3 Santoro, John            Columbia-MR          2:09.52    2:08.40    3  
     r:+0.82  29.51     1:02.38 (32.87)     1:35.46 (33.08)     2:08.40 (32.94)
  4 1-4 Chen, Ronald             Columbia-MR          2:08.67    2:09.23    2  
     r:+0.69  29.39     1:02.69 (33.30)     1:36.08 (33.39)     2:09.23 (33.15)
  5 1-5 Wood, Andrew             Columbia-MR          2:02.44   x2:09.63  
     r:+0.76  29.05     1:01.62 (32.57)     1:35.61 (33.99)     2:09.63 (34.02)
  6 1-6 McVicker, Michael        Brown-NE                  NT    2:10.59    1  
     r:+0.75  29.07     1:01.89 (32.82)     1:36.11 (34.22)     2:10.59 (34.48)
  7 1-7 Meyers, Christopher      Brown-NE                  NT    2:16.07  
     r:+0.76  29.77     1:03.91 (34.14)     1:39.40 (35.49)     2:16.07 (36.67)
 -- 2- Veith, Mitchell           Columbia-MR               NT   X2:14.07  
     r:+0.70  29.73     1:03.86 (34.13)     1:39.10 (35.24)     2:14.07 (34.97)
 -- 2- Raynes, Stephen           Columbia-MR               NT   X2:15.73  
     r:+0.72  30.06     1:04.91 (34.85)     1:40.55 (35.64)     2:15.73 (35.18)
 
Event 13  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Mayfield, Cory           Brown-NE                  NT    4:37.11    9  
     r:+0.64  25.38       52.40 (27.02)     1:20.13 (27.73)     1:48.01 (27.88)
        2:16.21 (28.20)     2:39.27 (23.06)     3:13.10 (33.83)     3:41.39 (28.29)
        4:09.78 (28.39)     4:37.11 (27.33)                                        
  2 1-2 Mango, Alex              Columbia-MR          4:37.97    4:41.70    4  
     r:+0.75  25.51       53.30 (27.79)     1:21.68 (28.38)     1:50.17 (28.49)
        2:18.84 (28.67)     2:47.92 (29.08)     3:16.82 (28.90)     3:46.05 (29.23)
        4:15.10 (29.05)     4:41.70 (26.60)                                        
  3 1-3 Barr, Brian              Brown-NE                  NT    4:41.82    3  
     r:+0.67  25.64       53.46 (27.82)     1:21.63 (28.17)     1:50.45 (28.82)
        2:19.29 (28.84)     2:48.57 (29.28)     3:17.39 (28.82)     3:46.38 (28.99)
        4:14.61 (28.23)     4:41.82 (27.21)                                        
  4 1-4 Saenger, Ryan            Brown-NE                  NT    4:46.18    2  
     r:+0.73  26.23       54.83 (28.60)     1:23.83 (29.00)     1:53.00 (29.17)
        2:22.12 (29.12)     2:51.66 (29.54)     3:20.84 (29.18)     3:49.64 (28.80)
        4:18.30 (28.66)     4:46.18 (27.88)                                        
  5 1-5 Hug, John                Brown-NE                  NT   x5:15.42  
     r:+0.86  27.26       58.33 (31.07)     1:30.02 (31.69)     2:01.84 (31.82)
        2:33.87 (32.03)     3:05.75 (31.88)     3:38.16 (32.41)     4:10.58 (32.42)
        4:43.77 (33.19)     5:15.42 (31.65)                                        
 -- 1- Stephenson, Harry         Columbia-MR          4:39.02   X4:45.16  
     r:+0.72  25.86       54.41 (28.55)     1:23.18 (28.77)     1:52.06 (28.88)
        2:20.95 (28.89)     2:49.88 (28.93)     3:18.54 (28.66)     3:47.77 (29.23)
        4:16.98 (29.21)     4:45.16 (28.18)                                        
 -- 1- Dunkle, Samuel            Columbia-MR               NT   X4:50.27  
     r:+0.75  26.07       54.27 (28.20)     1:23.46 (29.19)     1:53.13 (29.67)
        2:22.90 (29.77)     2:52.72 (29.82)     3:22.56 (29.84)     3:52.46 (29.90)
        4:22.10 (29.64)     4:50.27 (28.17)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Strausser, Jeffrey       Brown-NE                  NT      50.38    9  
     r:+0.63  23.19       50.38 (27.19)                                        
  2 1-2 Johnson, Michael         Brown-NE                  NT      52.30    4  
     r:+0.76  24.01       52.30 (28.29)                                        
  3 1-3 Ngan, Alex               Columbia-MR               NT      52.39    3  
     r:+0.71  24.42       52.39 (27.97)                                        
  4 1-4 Voss, Adam               Brown-NE                  NT      53.47    2  
     r:+0.69  24.91       53.47 (28.56)                                        
  5 1-5 Treil, Alexander         Brown-NE                  NT     x53.49  
     r:+0.82  25.14       53.49 (28.35)                                        
 -- 1- Jakl, David               Columbia-MR            48.05     X48.50  
     r:+0.64  22.89       48.50 (25.61)                                        
 -- 1- Gaissert, Philipp         Columbia-MR            50.53     X49.77  
     r:+0.63  23.41       49.77 (26.36)                                        
 -- 2- Xu, Benjamin              Columbia-MR               NT     X52.25  
     r:+0.71  24.21       52.25 (28.04)                                        
 -- 2- Fox-Moles, Michael        Columbia-MR               NT     X52.25  
     r:+0.72  24.58       52.25 (27.67)                                        
 -- 2- Crane, William            Columbia-MR               NT     X54.74  
     r:+0.63  25.99       54.74 (28.75)                                        
 -- 2- Fineman, Richard          Columbia-MR               NT     X56.58  
     r:+0.72  26.39       56.58 (30.19)                                        
 
Event 15  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 McVicker, Michael        Brown-NE                  NT    1:53.89    9  
     r:+0.75  24.99       54.14 (29.15)     1:26.36 (32.22)     1:53.89 (27.53)
  2 1-2 Slater, Ian              Brown-NE                  NT    1:54.95    4  
     r:+0.72  24.93       54.33 (29.40)     1:28.16 (33.83)     1:54.95 (26.79)
  3 1-3 Meyers, Christopher      Brown-NE                  NT    2:01.49    3  
     r:+0.73  26.58       56.95 (30.37)     1:32.57 (35.62)     2:01.49 (28.92)
 -- 1- Quinn, Kevin              Columbia-MR          1:54.74   X1:53.59  
     r:+0.65  24.18       52.39 (28.21)     1:27.03 (34.64)     1:53.59 (26.56)
 -- 1- Namba, Jared              Columbia-MR          1:53.94   X1:55.54  
     r:+0.63  24.93       54.29 (29.36)     1:29.35 (35.06)     1:55.54 (26.19)
 -- 1- Traub, Eric               Columbia-MR          1:50.27   X1:56.04  
     r:+0.76  26.16       56.99 (30.83)     1:29.86 (32.87)     1:56.04 (26.18)
 -- 1- Chen, Ronald              Columbia-MR          1:54.83   X1:56.34  
     r:+0.69  25.41       55.88 (30.47)     1:29.88 (34.00)     1:56.34 (26.46)
 -- 2- Santoro, John             Columbia-MR               NT   X1:58.11  
     r:+0.84  26.07       56.59 (30.52)     1:30.61 (34.02)     1:58.11 (27.50)
 -- 2- Raynes, Stephen           Columbia-MR               NT   X1:58.47  
     r:+0.69  25.70       56.49 (30.79)     1:31.01 (34.52)     1:58.47 (27.46)
 -- 2- Mattingly, Tyler          Columbia-MR               NT   X2:01.68  
     r:+0.76  26.41       58.97 (32.56)     1:33.93 (34.96)     2:01.68 (27.75)
 -- 2- Wood, Andrew              Columbia-MR               NT   X2:05.29  
     r:+0.76  26.27     1:00.11 (33.84)     1:34.49 (34.38)     2:05.29 (30.80)
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Brown University-NE  'A'                           NT    3:09.89   11  
     1) Johnson, Michael                2) r:+0.15 Strausser, Jeffrey     
     3) r:-0.04 Pascal, Alex            4) r:+0.32 Barr, Brian            
     r:+0.76  22.88       47.72 (47.72)     1:09.52 (21.80)     1:35.04 (47.32)
        1:56.91 (21.87)     2:21.56 (46.52)     2:44.40 (22.84)     3:09.89 (48.33)
  2 1-2 Brown University-NE  'B'                           NT    3:12.27    4  
     1) Luminais, Matthew               2) r:+0.32 Hunter, Paul           
     3) r:+0.20 Zhao, Guang Yi          4) r:+0.37 Diamond, Oliver        
     r:+0.72  22.81       47.86 (47.86)     1:10.49 (22.63)     1:35.61 (47.75)
        1:58.59 (22.98)     2:24.35 (48.74)     2:47.34 (22.99)     3:12.27 (47.92)
  3 1-3 Brown University-NE  'C'                           NT   x3:16.58  
     1) Treil, Alexander                2) r:+0.12 Weber, Jacob           
     3) r:-0.06 Voss, Adam              4) r:+0.26 Saenger, Ryan          
     r:+0.68  24.00       49.63 (49.63)     1:13.25 (23.62)     1:39.73 (50.10)
        2:02.87 (23.14)     2:28.10 (48.37)     2:51.28 (23.18)     3:16.58 (48.48)
 -- 1- Columbia University-MR  'B'                         NT   X3:06.29  
     1) Gaissert, Philipp               2) r:+0.30 Ngan, Alex             
     3) r:+0.36 Wong, Stanley           4) r:+0.38 Tan, Daniel            
     r:+0.64  22.19       45.88 (45.88)     1:08.09 (22.21)     1:32.74 (46.86)
        1:54.87 (22.13)     2:19.56 (46.82)     2:42.43 (22.87)     3:06.29 (46.73)
 -- 1- Columbia University-MR  'A'                    2:54.83   X3:06.56  
     1) Gosek, Daniel                   2) r:+0.09 Wright III, John       
     3) r:+0.31 Beutler, Joseph         4) r:+0.31 Mango, Alex            
     r:+0.73  21.96       45.87 (45.87)     1:07.69 (21.82)     1:31.65 (45.78)
        1:54.51 (22.86)     2:19.17 (47.52)     2:41.92 (22.75)     3:06.56 (47.39)
 -- 1- Columbia University-MR  'C'                         NT   X3:12.66  
     1) Fox-Moles, Michael              2) r:+0.30 Saunders, Codi         
     3) r:+0.19 Dougherty, Patrick      4) r:+0.21 Quinn, Kevin           
     r:+0.71  23.28       48.41 (48.41)     1:11.35 (22.94)     1:35.95 (47.54)
        1:58.14 (22.19)     2:22.18 (46.23)     2:46.11 (23.93)     3:12.66 (50.48)
 -- 1- Columbia University-MR  'D'                         NT   X3:16.85  
     1) Yueh, Nathan                    2) r:+0.35 Xu, Benjamin           
     3) r:+0.24 Crane, William          4) r:+0.30 Mattingly, Tyler       
     r:+0.70  24.21       49.50 (49.50)     1:12.98 (23.48)     1:38.30 (48.80)
        2:01.99 (23.69)     2:28.27 (49.97)     2:51.66 (23.39)     3:16.85 (48.58)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 16                     
 
  1. Columbia University                 160   2. Brown University                    133


Returning Customers
Columbia Athletics Ticket Office, Columbia University users or returning customers, please login here.
Login/eMail Address


Password




Forgot your Login?
Or call 1-888-LIONS-11.
New Customer
Set up a New Customer account for quick and easy online shopping and/or camp & event registration.

With your account you can easily track and manage your orders, update your information and more.