Uploaded Ad
spacer   My Account for spacer
spacer

PRINCETON, N.J. – Junior John Gregorek, ran the nation’s eighth best time in the 3,000m steeplechase with a winning time of 8:52.85 to highlight the Columbia track & field team’s opening day at the 13th annual Sam Howell Memorial Invitational. The 3,0000m steeplechase posted two Lions in the top five with Joseph Kotran clocking in with a fifth place time of 19:07.72.

Columbia had a slew of solid performances in both the men and women’s distance events. In the men’s 10,000m run, Steven Iglehart crossed the line in 11th-place with a time of 30:11.22, while Byron Jones finished the 5,000m run with a time of 14:41.02 for 22nd-place in the 63 runner field.

On the women’s side, Mallory Anderson led the way in the women’s 3,000m steeplechase with a fourth-place time of 10:22.19. Chelsea Carrick also placed eighth in the event with a time of 10:38.95. In her first event this season, Waverly Neer grabbed ninth place in the women’s 1,500m run with a time of 4:31.91.

The Lions placed three runners in the top 15 of the women’s 5,000m run with Caroline Williams leading the way as runner-up at 16:36.25. Noelle Van Rysselberghe took tenth place at 16:56.28 and Aryn Foland finished in 14th-place at 17:16.14.

In the Friday field events, Joanna Koronios claimed fifth place overall with a throw of 42.84m in the women’s discus throw. Duncan Dickerson also placed 14th in the men’s discus throw with a measure of 43.04m.

Day two of the Sam Howell Invitation will begin tomorrow at noon in Weaver Stadium.Follow the action with Live Results and check back at gocolumbialions.com for updates.

Schedule of Events
Performance List

Here is the list of Columbia participants on Saturday, April 6:

TIME EVENTS ATHLETES
12:20 p.m. 1,500 (Women) Harrington, Krasinski, Rathbun, Simonson
12:35 p.m. 1,500 (Men) Violone
1:00 p.m. 100m Hurdles (Women) Chijioke
1:35 p.m. 400m (Women) Bills, Hale, McCormack, Parker
1:55 p.m. 400m (Men) Boyd, Browne, Calvin, Claflin, Fish, McFann, Miner, Woode
2:15 p.m. 100m (Women) Cunningham
2:50 p.m. 800m (Women) Bauer, Harrington, Krasinski, Rathbun, Sadler, Simonson
3:15 p.m. 800m (Men) Click, Donley
3:40 p.m 400m Int. Hurdles (Women) Rodriguez
4:00 p.m. 400m Int. Hurdles (Men) Hammond
4:20 p.m. 200m (Women) Chijioke, Cunningham, Iheukwumere, McCormack, McKendrick, Parker
4:40 p.m. 200m (Men) Boyd, Calvin, Starrett
5:00 p.m. 3,000m (Women) Dengler, Schustrom
5:25 p.m. 4x400m Relay (Women)

Columbia 'A' - Rodrigues, Hale, Bills, Parker

Columbia 'B' - Chijioke, Iheukwumere, McCormack, Mckendrick

5:45 p.m. 4x400m Relay (Men)

Columbia 'A' - Boyd, McFann, Calvin, Claflin

Columbia 'B' - Hammond, Fish, Miner, Woode

FIELD EVENTS
TIME EVENTS ATHLETES
11:00 a.m. Hammer Throw (Women) Koronois, Okwara
12:00 p.m. Long Jump (Women) Vegvari
12:00 p.m. Triple Jump (Women) Sonaike, Yeboah-Kodie
12:00 p.m. Triple Jump (Men) Griffin
12:00 p.m. High Jump (Women) Magee
1:30 p.m. Javelin (Women) O'Connor
2:30 p.m. Pole Vault (Women) Shadid

Returning Customers
Columbia Athletics Ticket Office, Columbia University users or returning customers, please login here.
Login/eMail Address


Password




Forgot your Login?
Or call 1-888-LIONS-11.
New Customer
Set up a New Customer account for quick and easy online shopping and/or camp & event registration.

With your account you can easily track and manage your orders, update your information and more.